Pokvaren mobilni telefon ili loš, usporen rad je nešto sa čime se najverovatnije većina nas, prosečnih korisnika mobilnih telefona srela bar jedanput. Njihova prisutnost u našim životima je sve veća, a samim tim veći je i nivo nezadovoljstva koji osetimo kada otkrijemo da naš telefon baš sada ne radi, baš SADA kada nam je najpotrebniji. Preporuka je da se koriste futrole za mobilnte telefone kako bi produžili vek istom.
Postoje mnoga mesta gde se možete obratiti za pomoć ili savet, kako bi što brže i efikasnije rešili
problem, ali prvo morate otkriti šta zapravo nije u redu sa Vašim telefonom.
U ovakvoj situaciji prvi i najsigurniji korak je da posetite prodavca kod kojeg ste i kupili uređaj, pogotovu ukoliko je uređaj još pod garancijom, u tom slučaju to je i jedini ispravan korak, jer svako otvaranje telefona i popravka od strane neautorizovanog lica/servisa vodi do sigurnog gubitka garancije, što Vas kasnije može skupo koštati. Zato najbolje je potražiti pomoć od ljudi koji su za to obučeni i stručni.
Softver za popravku mobilnih telefona je program koji služi i za popravku ali i za dijagnostifikovanje samog problema, može se obaviti u servisu ili čak na daljinu (remotely). Uglavnom ovaj proces upoznaje servisera sa problemom, olakšava popravku ukoliko je to moguće odmah, ili šalje telefon do servisa ukoliko je kvar veći ili ozbiljniji. Ceo ovaj postupak čini rešavanje problema bržim, a korisnika zadovoljnim, zato jer korisnik najčešće odmah dobije svoj telefon nazad, u ispravnom stanju sa netaknutim podacima koji se nalaze na njemu, a ako je trenutno rešavanje problema nemoguće, a telefon zaista pokvaren dobićete bar realan rok u kome će mobilni telefon biti popravljen.
Ali šta ako je servis zatvoren? Gde Potražiti pomoć?
Krenite u online potragu za rešenjem problema. Prvo posetite veb stranu provajdera preko koga ste kupili telefon, oni vrlo često imaju dodatne informacije o telefonima koje prodaju, i možda ćete naći rešenje tu. Na primer, mnogi telefoni imaju već instalirane i odmah dostupne namenske aplikacije koje služe upravo tome. Ukoliko ne nađete odgovrore ovde, sledeći korak je poeta sajtu samog proizvođača. Oni će imati sve tehničke informacije koje su Vam potrebne, FAQ (često postavljanja pitanja) deo, a pojedini imaju čak i contact opciju gde ćete vrlo brzo dobiti povratnu informaciju na postavljeno pitanje, vrlo često za samo sat ili dva. Štaviše, velika je verovatnoća da nude i opciju Over the Air (OTA), softver koji putem veb brauzera ima mogućnost utvrđivanja problema.
Na kraju, GOOGLE IT!!!
Svakako, na kraju uvek možete pitati Google. Ukucajte u polje za pretragu ime modela Vašeg telefone (npr. Samsung S3) i problem, odnosno pitanje koje imate. Velike je verovatnoća da će ovakva pretraga dati nekog rezultata ili će Vas bar uputiti dalje. Odgovori na Vaše problem bogu se naći i na sajtovima poput Yahoo Answers, answers.com, Quora.com i drugim sličnim. Tu možete pročitati iskustva i savtete drugih korisnika koji su se susretali sa sličnim ili možda čak i istim problemima. Poseta YouTube-a takođe može biti dobra ideja, probajte pa ćete videti šta će izaći. Dobra stvar kod YouTube-a je što su problemii praćeni odgovarajućim videom što znatno olakšava razumevanje problema, više nego samo čitanje teksta.