Početak ere mobilnih telefona najčešće vezujemo za period od pre dvadesetak godina, kada su se devedestih i pojavili kod nas, ali njihovo pojavljivanje se desilo mnogo ranije, tačnije daleke 1973. godine. Naime, 3. aprila te godine, u Njujorku, tačno pre četrdeset godina, prvi poziv putem mobilnog telefona obavio je Dr. Martin Kuper (Martin Cooper), inženjer i pronalazač zaposlen u Motoroli, nazvavši svog najvećeg rivala iz tog perioda, konkurentsku kompaniju AT&T Bell.
U pitanju je bio Motorolin prototip mobilnog telefona Motorola DynaTAC (Dynamic Adaptive Total Area Coverage), koji svojim izgledom i dimenzijama jedva liči na mobilne telefone kojih se sećamo. Ova “cigla”, the brick, kako je kasnije nazvana , težila je više od jednog kilograma, bila dugačka preko 30 centimetara, imala bateriju koja je dozvoljavala ne više od od dvadeset minuta razgovora, ili osam časova u stand-by režimu, jedan ciklus punjenja trajao je 10 časova.
Ovaj telefon je postao dostupan tek deset godina kasnije 1983. godine, kada je stupio na tržište, kroz model nazvan 8000x, koji je koštao skoro neverovatnih 4000 američkih dolara, što je danas ekvivalent sumi od skoro osam hiljada dolara, i bio nešto lakši od prototipa, težio je oko 800 grama). 8000x za razliku od svog prototipa, imao je LED displej od deset cifara, i mogao je da zapamti trideset brojeva.
Od tog trenutka, trenutka ulaska mobilnih telefona u svakodnevni život ljudi i njihove masovne upotrebe, prošlo je dosta vremena kao i veliki broj modela raličitih proizvođača, ali samo su neki ostavili traga u tom periodu.
Nekoliko važnijih trenutaka u istoriji mobilnih telefona:
Prvi, i čini se i najbitini trenutak u razvoju mobilnih teleofna je svakako pojavljivanje gorespomenutog Mototorolinog modela 8000x, koji je označio početak jedne nove ere u svetu telekomunikacija, osim toga ovaj telefon je prvi komercijalni mobilni telefon.
Zatim, 1993. godine sledi mobilni telefon Simon personal communicator, kompanija Bellsouth i IBM, koji su izradili telefon koji je smatra prvimsmaprtfonom u istoriji. Ovaj telefon posedovao je pejdžer, e-mail servis, kompletnu tastaturu, poznatiju danas kao QWERTY, kao i druge tada revolucionarne servise. Koštao je blizu 900 dolara, i težio je pola kilograma, a proizvedeno ih je svega 2000 primeraka.
Nokia, 2002. godine, tada jedan od dominatnih proizvođača, i Sanyo izbacili su dva odvojena modela, po prvi put sa integrisanim kamerama, to su bili modeli Nokia 7650 i Sanyo SPC-5300. Ovo je bilo i više nego revolucionrano u to vreme. Model 7650 posedovao je “veliki” displej u boji, rezolucije 176X208, što se tada činilo nestvarno.
Mobilni telefon kanadskog giganta, BlackBerry 6210, definitvno zaslužuje mesto na ovoj listi kao prvi telefon za poslovne ljude, ovaj telefon iz 2003. godine je nudio sve što je bilo potrebno dinamičnom čoveku: QWERTY tastaturu, što je olakšavalo pisanje, email servis, veliki i pregledan displej, internet brauzer, veliki broj korisnih aplikacija, BlackBerry Messenger service, interni servis poruka,Blackberry korisnika., i dr.
I poslednji veliki potres došao je lansiranjem prvog Apple-ovog telefona, iPhone-a 1, 2007.godine. Ovaj “novajlija” je brzo prerastao u vođu. Njegov debi je prošao odlično, zahvaljujići nekim potpuno novim pristupom i vizionarskim konceptom. iPhone 1 je imao mogućnost bežičnog povezivanja na internet, veliki ekran od skoro 9 centimetara, osetljiv na dodir, kao i funkciju iPoda-a.
Od tada, pa sve do danas kad imamo ovaj telefon pete generaije, ovaj mobilni zna samo za upsehe.
Hvala Switchtel-u – servisu mobilnih telefona iz Beograda na informacijama koje mi je prosledio za ovaj članak.