Par reči o Novom Pazaru

Podno čuvenog Peštera, u Novopazarskom polju prostire se ovaj srpski grad, koji broji oko 120 000 stanovnika. Stanovništvo Novog Pazara je šaroliko. U njemu složno već vekovima žive: Srbi, Bošnjaci, Albanci, a ima i izbeglica sa područja: Hrvatske, Bosne i Hercegovine, ali i iz Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije i sa Kosova. 

 
Kako u prošlosti, tako i danas, stanovništvo Novog Pazara se najviše bavi trgovinom, a grad je poznat kao najveći proizvođač odeće od teksasa u našoj zemlji. 
 
Ovaj grad je jedinstven u našoj zemlji, prvenstveno po multietničnosti, a u neposrednoj blizini Novog Pazara se nalaze brojni spomenici kulture značajni za Srbiju i čitak srpski narod, od kojih su neki i pod zaštitom UNESKO-a kao kulturna baština naše zemlje. 
 
Spomenici kulture Novog Pazara se mogu svrstati u sledeće četiri kategorije: 
 
1. Hrišćanski
U koje spadaju manastiri: Crna Reka, Đurđevi Stupovi i Sopoćani, kao i brojne crkve: Svetog Nikole, Svetog Petra i Pavla (poznata i kao Petrova crkva), Svete Marine (poznata i kao Marinica), Svetog Dimitrija, Svetog Lazara (poznata kao Lazarica), a tu je i zgrada Mitropolije za koju se smatra da je među najranije sagrađenim u Novom Pazaru. 
 
2. Islamski
Među spomenicima Islama možda je najznačajnija tzv. Mala džamija koju je podigao osnivač grada, zatim Altun – elem džamija, turbeta (odnosno nadgrobni spomenici) istaknutim ličnostima, poput: Gazi Mustafe, Ahmed Gurbi Babe, Hadži Hurema, kao i Hasan Babe i Ismail Babe, a tu su i turska mezarja, odnosno groblja, kao svojevrsni istorijski spomenici.
 
3. Jevrejski 
Iako danas prilično zapuštena, u samom centru Novog Pazara postoji dosta dobro očuvana jevrejska svetinja, Sinagoga, kao i jevrejsko groblje.
 
4. Stara čaršija
Staro jezgro grada krase brojne bošnjačke kuće, Kula motrilja sa ostacima bedema, Amir agin han i hamam (tursko kupatilo) za koje se veruje da ga je podigao osnivač grada, Isa – beg.
 
U poslednje vreme je, kao i u većini ostalih gradova Srbije  zabeležen trend, koji neki smatraju pravilnim, a neki ne. Reč je o sve masovnijem napuštanju manjih gradova Srbije, u potrazi za boljim uslovima života.  Mora se priznati, ipak da stanovnici Novog Pazara ne idu toliko za tim trendom, jer nije prisutan veliki broj iseljenika. Pa i pored toga, nekretnine u Novom Pazaru (stanovi, kuće, a najčešće placevi) se prodaju, ili pak menjaju za nekretninu sličnog tipa u nekom drugom gradu. 
 
Najviše se prodaju placevi i to većinom u selima oko Novog Pazara. Ako se uzme u obzir da su cene nekretnina širom Srbije u osetnom padu, ne čudi što se plac u selu udaljenom tri kilometra od centra Novog Pazara može kupiti za svega 100 evra po aru. Većina placeva u ponudi ima dovedenu do placa struju i vodu, mada često neasfaltiran put. Međutim, cena placeva u gradu je u nekim slučajevima i do deset puta viša, uzevši u obzir da je reč o gradskoj zoni. 
 
Većina starosedelaca Novog Pazara živi u kućama, pa je jasno zbog čega je ponuda u ovoj blasti nekretnina šarolikija od ponude stanova. Cene kuća su takože šarolike i kreću se u rasponu od 400 do čak 1 600 evra po kvadratu. Cena ovog tipa nekretnina prvenstveno zavisi od lokacije, ali i od površine laca koji je okružuje. 
 
Što se stanova, pak tiče, iako je ponuda prilično slaba cene se kreću od oko 600 do 850 evra po kvadratu.  

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije