Kada ispod teksta (o bilo kojoj temi), na nekom od mnogobrojnih portala iz bivše nam države primjetite komentar sa 40+ odgovora, znajte da u njemu imate raspravu o četnicima, šiptarima, ustašama i bakijama, najčešće uz mnoštvo istorijskih falsifikata psovki i vrijeđanja.
Ti falsifikati, koliko god teško padali ipak su legitiman stav (kao i onaj da je zemlja ravna i da je drže kornjače i slonovi).
Ovi ostali, mrzitelji svega i svačega veći su problem. Generalizuju narode, pozivaju na linč, odmazde, šire paniku o naoružavanju i pripremama za rat, a narod se povlači u nacionalne torove i godinama stagnira zbog straha da se otvori, pruži ruku i prihvati progres.
Najviše govora mržnje se "istrese" oko i tokom izbornih ciklusa što direktno utiče na rezultat, ne i na odnose kriminalaca, pardon političara koji, bez obzira na svoju ratnohušačku retoriku lijepo sarađuju ostavljajući mržnju narodu.
Elem, po uzoru na jednu stanovnicu Australije koja se izjašnjava kao Hrvatica i koja je izdejstvovala zabranu ulaska u drugu joj domovinu izvjesnom Bujanecu (kako li već), pojavi koja propagira neonacizam, moja odluka je da svaki komentar koji, po meni, sadrži govor mržnje prijavim Facebooku.
Dug stisak na android telefonu, par klikova mišem na računaru i po želji objašnjenje može mrzitelja na određeni period da izoluje sa mreže, one umjerenije i da opameti, a nama bar na kratko donese mir, da uz mnoge probleme makar ne moramo da trpimo karikature kojima svejedno robujemo zadnjih 20+ godina.
Reaguj, ne budi dio reakcije koja komentarima pokušava da suzbije govor mržnje, takvima je jedini užitak rasprava i saznanje da su uvrijedili nekoga.