Pet gradova starog svijeta za koje sigurno niste čuli

Svi ste vjerovatno čuli za legendarnu Atlantidu, grad ili civlizaciju koja je nestala s lica zemlje oko 9, 000. godina prije naše ere. Čuli ste za Mikenu, Grčki grad iz Srednjeg Brončanog doba koji je pao oko 12. stoljeća prije Krista. Tu je i Troja čije ruševine danas leže na brdu Hisarlik u Turskoj. Zatim slijede Pompeji, dobro poznati grad u Italiji koji je stradao u erupciji vulkana Vezuva 79. godine. Ovi pomenuti gradovi su samo jedni od niza gradova za koje smo svi skoro čuli i o kojima se uči tijekom školovanja na časovima historije. Evo, stoga nekoliko gradova staroga svijeta za koje niste sigurno čuli.

1. Alalak

Ovaj grad se nalazi u Turskoj a smješten je u Armuk regiji nedaleko blizu rijeke Oront. Grad je bio naseljen još od Srednjeg Brončanog doba a razoren je krajem Kasnog Brončanog doba oko 1200. godine prije naše ere. Ruševine mu leže na arheološkom lokalitetu Tell Atchana koje je od 1937. do 1946. godine iskopavao legendarni engleski arheolog Sir Leonard Wolley. Grad prvi put pominje legendarni Hetitski kralj Hatušili I oko 16. vijeka prije naše ere koji je ratovao protiv ovog grada u svojoj prvoj Sirijskoj kampanji. Kasnije oko 1460. godine prije naše ere, gradom vlada kralj Idrimi koji je poznat arheolozima i historičarima po svojoj statui na kojoj je Idrimi dao zapisati detaljnu autobiografiju koja se danas čuva u Britanskom muzeju u Londonu. 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

2. Dalava

Kasno Brončanodobni grad smješten u jugozapadnoj Anatoliji, blizu zemlje naroda Luka. Grad se pominje u 14. stoljeću prije naše ere u vojnom savezu sa gradom Hinduvom u pobuni protiv Hetitskog kralja Tudalije. Hetitski vazal Maduvata je ubrzo sklopio savez sa pobunjeničkim gradovima protiv Hetitske vojske predvođene generalom Kišnapilijem čija vojska je pretrpjela strahovit poraz. Ostaci njegovih ruševina još uvijek nisu pouzdano otkriveni te nam za sada ostaju samo historijski izvori. 

 

3. Dubrum

 

Ovaj grad  se pominje u 3. mileniju prije naše ere. Smješten u južnoj Mezopotamiji sjeverno od Ume. Ostaci mu leže na arheološkom lokalitetu Tell Jidr koji se veoma često dovodi i u vezu sa starim gradom po imenu Karkar. Grad je poznat po tome što se pominje u izvorima kao posljednje utočište Gutskog kralja Tirigana nakon poraza kojeg mu je nanio Uručki kralj Utu-hegal. Saznavši za pobjedu Utu-hegala, stanovnici grada Dubruma su Tirigana zajedno sa njegovom porodicom predali u ruke Utu-hegalu koji je kasnije dao pogubiti Tirigana. 

 

4. Eluhat

Srednje i Kasnobrončanodobni grad smješten u sjevernoj Mezopotamiji u regionu Ida-maras. Ostaci mu leže na arheološkom lokalitetu Tur-Abdin. Prvi put se pominje u 18. stoljeću prije naše ere u arhivama grada Marija na vojnoj strani grada Tušana i Šinamuna. Bio je prijestolnicom Šaraje, vazalskog grada odanog tadašnjem vladaru Marija, Zimri-limu. Kasnije je uključen u sastav Sirijske kraljevine Mitani a pominje se kao jedan od gradova koje je kao utočište koritio Vasašata, posljednji kralj kraljevine Mitani. Kasnije ga je zauzeo i razorio legendarni Asirski kralj Adad-nirari I. 

 

5. Hašuva

Kasnobrončanodobni grad smješten u sjevernoj Siriji, blizu Karkemiša. Pominje se još u 16. stoljeću prije naše ere u vojnim analima Hetitskog kralja Hatušilija I koji je u svojoj drugoj Sirijskoj kampanji porazio koalicione snage grada Hšuve potpomognute trupama iz Alepa podno planine Adalur. Grad je razoren do temelje, zapaljen i opljačkan a sav ratni plijen je prebačen u Hatušu, prijestolnicu moćnog Hettiskog carstva. Ostaci ovog grada još uvijek nisu otkriveni a smatra se da bi ga trebalo tražiti blizu rijeke Oront u Siriji.

 

Reference

 

[1] Slika 1 : Arheološki ostaci grada Alalaka

Izvor slike: http://brynmawrcollections.org/home/items/show/9749

[2] Slika 2: Pogled na Tur Abdin 

Izvor slike: http://turkeyfromtheinside.com/42-places-to-go/462-tur-abdn.html

[3] Slika 3: Hetitska opsada grada Hašuve

Izvor slike: https://weaponsandwarfare.files.wordpress.com/2016/06/revrfvfvtr.jpg

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije