U aprilu 2020. godine, na vrhuncu pandemije koronavirusa u Bosni i Hercegovini, napravili smo online anketu među građanima i građankama Federacije BiH o utjecaju koronavirusa na njihove živote.
Najveći broj ispitanika pripada populaciji mladih, preko 60% je bilo onih koji su u skupini od 20 do 35 godina koji za nas predstavljaju kritičnu populaciju kada su u pitanju društveni i politički tokovi u BiH.
Od ukupnog broja ispitanika, njih 59% su u tom momentu bili zaposleni;od tog broja na 52,3% je utjecala pandemija koronavirusa na njihov posao. Posljedice koje su zaposleni ispitanici osjetili su: na prinudnom su godišnjem, rade od kuće, rade skraćeno, a najmanji broj je dobio otkaz.
U aprilu mjesecu građani i građanke su se u najvećoj mjeri pridržavali mjera i preporuka kriznih štabova i vjerovali su da je država BiH adekvatno reagovala na pandemiju koronavirusa; također su bili spremni na rigoroznije mjere štabova.
Svjesni ozbiljnosti i posljedica koje može uzrokovati pandemija kako za globalnu tako i za lokalnu ekonomiju, u anketi smo postavili pitanje: Da li će vlast adekvatno reagovati na zahtjeve malih i srednjih biznisa? Evo i odgovora:
HOĆE | 5% |
HOĆE DJELIMIČNO | 39% |
NEĆE | 31% |
NEĆE NIKAKO | 15% |
NE ZNAM | 10% |
Činjenica je da su odgovori u ovom pitanju bili djelimično pozitivno orijentirani prema trenutnim vlastima, a nama je poslužilo kao dokaz da, bez obzira u kakvoj se situaciji nalazimo, i dalje postoji određena doza nade prema vlastima. No, ono što je uslijedilo nakon donošenja zakona i kratkoročnih mjera za „spas ekonomije i privrede“ nije u skladu sa zahtjevima realnog sektora te će se sve to dugoročno manifestirati na ekonomske i društvene tokove u BiH (konkretno u FBiH).
80% ispitanika je u vrijeme karantina držalo propisnu distancu i nosili su maske, a njih čak 60% bi prijavili svoje prijatelje, komšije i poznanike u slučaju kršenja samoizolacije ili prikrivanja simptoma koronavirusa. Ovi odgovori nam pokazuju građansku odgovornost i da je kod nas ipak „povećana svijest“ (o čemu smo ranije imali priliku da čitamo kroz medije) o važnosti prevencije i zajedičkog djelovanja u borbi protiv koronavirusa.
No, kako vrijeme odmiče tako su i počele popuštati sve mjere koje su bile na snazi: ukinut je policijski sat, dozvoljeno kretanje svim građanima i građankama, otvoreni su ugostiteljki objekti, tržni centri, veća i manja preduzeća i zanatlije su također počeli sa radom, a djeca su se vratila u vrtiće. Bili smo spremni na rigoroznije mjere, a dobili smo popuštanje i kako volimo žargonski reći: vraćaju se stvari u normalno stanje. Ali šta zapravo znači normalno i da li ćemo ekonomije i društvo uspjeti vratiti kao što je bilo prije 2-3 mjeseca – ne znamo. Ono što znamo jeste da je nevidljivi neprijatelj zvani koronavirus još uvijek prisutan i da je, bez obzira na ukidanje mjera kriznih štabova, najvažnije da ostanemo oprezni u fizičkim kontaktima prema stvarima i drugim osobama te da zajedno pomognemo i učinimo oporavak i vraćanje u redovno stanje jedni drugima lakšim.▄
Blog je nastao kao rezultat međustranačke saradnje Intituta za napredno liderstvo u politici (ALPI) u organizaciji Međunarodnog republikanskog instituta.