Blog #Argument
Piše: Slobodan Martinović
Neizvesnost
Živimo u vremenu velike zdravstvene, ekonomske, bezbednosne neizvesnosti. Da li je ona posledica nejednakosti u društvu. Kakva je kultura i kakvo je obrazovanje potrebno svetu u promenama. Da li smo kao građani spremni na nespremnost.
1993. godine sam diplomirao na fakultetu. Kao generacija spremali smo se za jedan sistem vrednosti koji je podrazumevao da sa završetkom studija počinje normalna radna integracija. Umesto toga, sve se okrenulo naopako. Najgori đaci postali su nosioci razvoja društva. Od tada traje neizvesnost za posao, porodicu. Za ovih trideset godina nisam primao platu a ipak sam preživeo. Što znači da život nađe rešenje.
Neizvesnost treba sagledavati iz ugla zajednice. Ona je izražena zbog nejednakosti, nepravde, slabe uprave, neoliberalne ekonomije, ugrožene životne sredine, nebrige za nauku. Možeš biti „budala“, ali ako prodaš robu i naplatiš to se broji. Zato i svet teško pronalazi rešenje za pandemiju Covid-19.
Na delu je izmišljena terminologija i standardizacija lažnih eksperata, uz zloupotrebu volonterskog rada u svrhu da poslodavci ne plaćju svoje zaposlene. Više nego ikad potrebno je samostalno obrazovanje kroz sopstveno rasuđivanje i prepoznavanje problema. Najteže od svega biće stvoriti novi kulturni obrazac, jer nema kriterijuma.
Spremni ili ne, jedini način da zajednica preživi je da prihvatimo neizvesnost.
Centar za istraživanje u politici Argument
www.bitovik.org.rs