Blog #Argument
EPALE Srbija nacionalni tim za podršku je prepoznao vrednost Vašeg rada pod nazivom „Obrazovanje za odrasle preko Zoom platforme: Upravljanje projektnim ciklusom u skladu sa procedurama EU“, kao i vaše dosadašnje aktivnosti na platformi, te smo odlučili da i vaše učešće na konkursu nagradimo plaćanjem kotizacije za učešće u međunarodnoj onlajn konferenciji o elektronskom učenju i inovativnim pedagogijama pod nazivom „Prevazilaženje socijalne distance: nove prakse u elektronskom učenju“, koja će biti održana putem interneta u periodu 5-6. maja 2021. godine.
Obrazovanje za odrasle preko Zoom platforme: Upravljanje projektnim ciklusom u skladu sa procedurama EU.
Zoom platforma omgućila je višestruku korist u komunikaciji između ljudi. Konkretno, preko Zoom platforme besplatno edukujem odrasle preko 50 godina starosti na temu: Upravljanje projektnim ciklusom u skladu sa procedurama EU. Motiv da edukujem nalazim u tome što i sam pripadam starosnoj grupi, i znam sa kojim se problemima ista suočava. Polaznike obaveštavam kroz konkurse na internet sajtu www.bitovik.org.rs, društvenim mrežama, mejling listama, gde ih pozivam da se prijave za online radionicu: Upravljanje projektnim ciklusom u skladu sa procedurama EU. Do sada je obuku prošlo 150 polaznika. Znanje koje dobiju polaznicima pruža osnovu za projektno razmišljanje na nivou porodice, traženja, pokretanja, razrade posla, svakodnevnih obaveza.
Struktura online radionice: Upravljanje projektnim ciklusom u skladu sa procedurama EU.
Projekat je grupa aktivnosti koje ostvaruju svrhu projekta u tačno određenom vremenskom periodu.
Faze projekta:
- Definisanje
- Planiranje
- Implementacija
Struktura projekta (aplikacije)
- Rezime
- Objašnjenje problema
- Ciljevi projekta
- Aktivnosti
- Metodologija
- Monitoring i evaluacija
- Očekivani rezultati
- Budžet
- Opis aplikanta i partnera
Opravdanost projekta
- Šta, zašto, zbog koga, zašto baš tako?
- Zašto ovo radite, koji problem obrađujete, i zašto – pozovite se na potrebe, opravdajte ih, zašto prilazite/obrađujete problem baš na taj način (pozovite se na istraživanje koje ste prethodno preduzeli, objavljenim podacima i informacijama, izveštajima, pozovite se na lokalne ili nacionalne strateške planove)
- Učinite projekat razumljivim i uverljivim
- Veza sa strateškim dokumentima
- Kako se Vaš projekat uklapa u osnovne ciljeve određenog programa
Popunjavanje matrice logičkog okvira
- Logički okvir je način predstavljanja suštine projekta/programa u sveobuhvatnom i razumljivom formatu. Matrica ima četiri kolone i četiri reda:
- Vertikalna logika identifikuje šta projekat namerava da uradi, razjašnjava uzročne veze i utvrđuje važne pretpostavke i neizvesnosti koje su van kontrole menadžera projekta
- Horizontalna logika odnosi se na merenje efekata i iskorišćenih resursa projekta putem specifikacije ključnih indikatora, kao i izvora gde će oni biti provereni
- Pomoću vertikalne logike se identifikuju glavni elementi projekta – šta će se postići projektom, koji su odnosi između različitih nivoa ciljeva, kao i neophodne pretpostavke da bi se postigli ciljevi
- Pomoću horizontalne logike se ocenjuju i mere efekti projekta (indikatori i sredstva verifikacije)
Matrica logičkog okvira se popunjava sledećim redosledom
- Na početku, prva kolona zato što su to glavni elementi projekta – šta i kako želite da postignete;
- Potom u četvrtoj koloni predviđate pretpostavke i preduslove da biste uopšte realizovali to što planirate, kao i moguće rizike;
- Vraćate se zatim na drugu kolonu u kojoj kroz indikatore definišete šta ćete pratiti da biste znali jeste li postigli planirano, a u
- Trećoj koloni navodite sredstva provere iz kojih ćete potvrditi, izmeriti, izbrojati….vaše podatke odnosno indikatore
Budžet projekta
- Projektne finansije
- Opravdani direktni troškovi
- Opravdani indirektni troškovi
- Neopravdani troškovi
- Ljudski resursi
- Putovanja
- Oprema
Faktori kvaliteta projekta
- Uključenost korisnika/ca
- Politička podrška
- Socio-kulturološka pitanja
- Rodna ravnopravnost
- Zaštita životne sredine
- Institucionalni i upravljački kapaciteti
- Ekonomska i finansijska uputnost
- Odgovarajuća tehnologija
Živimo u vremenu velike zdravstvene, ekonomske, bezbednosne neizvesnosti. Da li je ona posledica nejednakosti u društvu. Kakva je kultura i kakvo je obrazovanje potrebno svetu u promenama. Da li smo kao građani spremni na nespremnost.
1993. godine sam diplomirao na fakultetu. Kao generacija spremali smo se za jedan sistem vrednosti koji je podrazumevao da sa završetkom studija počinje normalna radna integracija. Umesto toga, sve se okrenulo naopako. Najgori đaci postali su nosioci razvoja društva. Od tada traje neizvesnost za posao, porodicu. Za ovih trideset godina nisam primao platu a ipak sam preživeo. Što znači da život nađe rešenje.
Neizvesnost treba sagledavati iz ugla zajednice. Ona je izražena zbog nejednakosti, nepravde, slabe uprave, neoliberalne ekonomije, ugrožene životne sredine, nebrige za nauku. Možeš biti „budala“, ali ako prodaš robu i naplatiš to se broji. Zato i svet teško pronalazi rešenje za pandemiju Covid-19.
Na delu je izmišljena terminologija i standardizacija lažnih eksperata, uz zloupotrebu volonterskog rada u svrhu da poslodavci ne plaćju svoje zaposlene. Više nego ikad potrebno je samostalno obrazovanje kroz sopstveno rasuđivanje i prepoznavanje problema. Najteže od svega biće stvoriti novi kulturni obrazac, jer nema kriterijuma.
Spremni ili ne, jedini način da zajednica preživi je da prihvatimo neizvesnost.
Podnosilac:
Slobodan Martinović