Mnogo je razloga da se povjeruje u to kako popularnost američke megazvijezde Taylor Swift može da postane politička sila. Oko 18 posto glasača u Sjedinjenim Državama, od kojih svaki treći od 10 ispitanih mladih glasača, kaže da bi radije glasali za kandidata kojeg je podržala Swift piše Radio Slobodna Evropa.
Ranije u svojoj karijeri, Swift se klonila razgovora o demokratama i republikancima, ali je s vremenom postala više politična. Na izborima 2020. podržala je sadašnjeg predsjednika Joe Bidena i poručila tadašnjem predsjedniku Donaldu Trumpu, “preglasaćemo vas”.
Kako se približavaju predsjednički izbori 2024. zaoštrava se i politička retorika, a saveznici bivšeg predsjednika Trumpa tvrde da demokrate i pop zvijezda kuju urotu kako bi ojačali Joea Bidena, pišu svjetski mediji.
Na meti desničara
Konzervativni mediji u Sjedinjenim Državama i politički saveznici bivšeg predsjednika Donalda Trumpa pokrenuli su retoričku ofanzivu poguranu teorijama zavjere o Taylor Swift (34) obračunavajući se sa pop zvijezdom zbog strahova da bi ona mogla da utiče na izbore 2024. u korist sadašnjeg predsjednika Joe Bidena.
Napadi desničara na Swift naglo su eskalirali posljednjih dana, što je Swift, koja se smatra jednim od najuspješnijih kulturnih simbola Amerike, učinilo metom političkih ratova u zemlji, piše Financial Times.
Okidač za napade Trumpovog pokreta “Make America Great Again” (MAGA, Učinimo Ameriku ponovo velikom) bio je odlazak superzvijezde na utakmicu američkog fudbala u Baltimoreu na kojoj je igrao njen partner Travis Kelce za tim Kansas City Chiefs, koji je izborila mjesto u ovosezonskom Super Bowlu, godišnjoj ligi šampiona američkog fudbala, odnosno NFL-a (National Football League).
Među optužbama Trumpovih saveznika na račun Swift, pojavile su se tvrdnje da je ona dio zavjere, u koju je takođe upetljana Nacionalna fudbalska liga (NFL), kako bi Biden ostao u Bijeloj kući.
Iako muzika i nastupi američke superzvjezde nisu smatrani naročito političnim, ona je ranije podržavala demokrate uz odbranu prava žena i protivljenje rasizmu.
Takođe, pozvala je svoje fanove (uglavnom mladu populaciju i žene) da glasaju na izborima. Podržala je 2018. demokratskog kandidata u trci za Senat savezne države Tennessee, a zatim 2020. Bidena na predsjedničkim izborima. U biografskom dokumentarcu Miss Americana iz 2020. rekla je da je “tužna” što se 2016. nije izjasnila protiv Trumpa.
Trump nije komentarisao Swift, ali su njegovi saradnici požurili sa ismijavanjem i pop zvijezde i predsjednika Bidena.
Pogrešna strategija republikanaca
Fokus desnice koji je usmjeren na Taylor Swift, neki analitičari vide kao pogrešno vođenu političku strategiju, napisao je New York Times.
“Republikanci nisu osvojili glas javnosti 20 godina, pa sada pokušavamo s novom strategijom napada na jednu od najomiljenijih pop zvijezda na planeti i NFL-a”, napisala je na platformi X, Alyssa Farah Griffin, bivša zvaničnica Trumpove administracije.
Desničarski aktivisti su se upustili u neosnovane spekulacije o tome kako je romantična veza Swift i igrača Kansas City Chiefsa, Travisa Kelcea, koji na neki način predstavljaju ultimativni američki par ragbi zvijezde i pop ikone, konstrukcija demokrata ili NFL-a, kako bi se prevarili Amerikanci i više gledali utakmice lige ili glasali za Bidena na izborima u novembru.
Verzija te teorije emitovana je na Fox News sredinom januara kada je voditelj Jesse Watters iznio ideju da je Swift agent američke vlade koja je uključena u psihološki rat. Sugerisao je da je nevjerovatan uspjeh njene koncertne turneje Eras potpomoglo Ministarstvo odbrane. “Jeste li se ikada zapitali zašto ili kako je ovako eksplodirala?”, upitao je gledaoce Fox Newsa Watters, rekavši kako bi, da ih ima, u javnosti podijelio dokaze za takve tvrdnje.
Oružje u psihološkom ratu
Wall Street Journal se pita koliko je politički ranjiv Donald Trump ako njegovi saradnici govore kako bi izbore mogao da izgubi zbog Taylor Swift.
Teorije zavjere u koju se upetljava Swift kažu kako je njena veza sa igračem Kelceom lažna i “psihološko oružje”, pored njih su tu i CIA (Centralna obavještajna agencija) ali i milijarder i filantrop Georg Soros.
Teorija kaže kako će Super Bowlu 11. februara biti namješten tako da Chiefsi (tim Travisa Kelcea) pobijede na dramatičan način te da će se Taylor Swift i Kelce vjeriti i na taj način biti na vrhuncu uticaja kako bi pomogli Bidenu u predsjedničkoj trci.
“Ovo je ili ludilo ili predstava”, napisao je Wall Street Journal, navodeći da se ipak prije radi o predstavi ukazujući kako mnogi od onih koji šire lažne navode dobro znaju da je to gluma, ali da su slava, ozloglašenost i novac nešto što se može dobiti spinovanjem teorija zavjere, što luđe to bolje.
Takođe, Amerikanci koji žele povratak u normalu neće podržati ideju demonizacije najpopularnijih oblika zabave. Možda će Chiefsi osvojiti Super Bowl, a možda i ne. Možda će Swift i Kelce živjeti sretno do kraja života, a možda će ponovo podržati Bidena, a možda i ne, naglasio je Wall Street Journal, pozivajući se na neke od raširenih teorija zavjere i ukazujući kako CIA ne upravlja svim, kao ni Iluminati, masoni ili slobodni zidari, Elvis, JFK, Bigfoot, Opus Dei ili vanzemaljski ljudi gušteri ili reptilijanci koji žive među nama.
Moć fanova Taylor Swift
Nije novost da se u političkoj kampanji zatraži i osigura podrška glavnih političkih igrača kao što su radnički sindikati dok je takođe dobro poznato da podrška ikona popularne kulture može pomoći da se privuku mlađi glasači.
Nema ništa novo u tome da političari od poznatih ličnosti traže podršku u izbornom krugu, napisao je Washington Post, ukazujući kako podrška Taylor Swift može da prikupi milione glasača na nacionalnom nivou.
Tokom 2023. godine lokalnih izbora, Swift je podijelila poruku na Instagram profilu ohrabrujući svoje obožavatelje da se registruju za glasanje.
“Bila sam jako sretna što sam nedavno vidjela toliko vas na svojim nastupima u Sjedinjenim Državama. Čula sam kako dižete glas i znam koliko ste moćni”, napisala je Swift. “Budite sigurni da ste spremni da iskoristite svoj glas na našim izborima ove godine!”
U satu nakon njenog poziva, odaslanog putem društvenoh mreža, za registraciju glasača, saobraćaj na stranici vote.org porastao je za više od 1.200 posto, izjavila je tada izvršna direktorica Andrea Hailey, što je doprinijelo rekordnom broju posjeta web stranici za registraciju birača tog dana. Naime, prema navodima organizacije, tog dana su zabilježena 35.252 nova birača, što je najveći broj od 2020.
U teorijskom smislu, političke nauke imaju podijeljeno mišljenje o tome koliko je moćna podrška slavnih osoba, rekla je za Washington Post, Gwynn Thomas profesorica rodnih studija na Univerzitetu u Buffalu, međutim, naglasila je, “čini se da je Taylor Swift izuzetak, zbog naročito bliske veze koju ima sa svojim fanovima”, poznatim kao Swifties.
Postoje milioni Swiftiesa širom svijeta, a njihova odanost Taylor je tolika da je njena turneja Eras unovčila milijarde dolara, ne samo u džep pop zvijezde nego i u američku ekonomiju, napisao je Washington Post.
Swifties su pretežno mlade žene, što je dio glasačke populacije sa kojom Republikanska partija već ima problema, posebno nakon što je Vrhovni sud poništio presudu Roe protiv Wadea i tako osporio ženama zagarantovano pravo na abortus. Nakon sudske odluke 2022., Swift je na Twitteru, današnjoj mrežu X, javno podržala pravo na abortus. Takođe je više puta izrazila podršku LGBTQ zajednici, kao i svoj stav protiv rasne nejednakosti.
U izjavi od srijede, 31. januara, grupa Voters of Tomorrow (Glasači sutračnjice) fokusirana na generaciju Z, izdala je upozorenje konzervativcima koji napadaju obožavatelje pop zvijezde, ispunjeno stihovima pjesme Taylor Swift.
“Generacija Z znala je da je Trump problem kada je ušao u Bijelu kuću i poveo rat protiv naših prava na abortus, prava glasa i sigurnosti”, rekla je grupa. “Svađajući se s Taylor, vodite borbu s mladim glasačima. I posljednje što vam treba je još gora reputacija kod nas u novembru.”