Ombudsmani: Podržavamo Zakonsku mogućnost da majka ostvari pravo na novčanu naknadu a nije iz KS

 

 Ombudsmani Bosne i Hercegovine Nives Jukić, Ljubinko Mitrović i Jasminka Džumhur pozdravljaju odluku Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo da kroz izmjene i dopune Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtva rata i zaštiti obitelji sa djecom Kantona Sarajevo stvori i zakonsku mogućnost da i žena – majka u radnom odnosu koja nema prebivalište u Kantonu Sarajevo duže od 12 mjeseci ostvari pravo na novčanu naknadu.

Institucija Ombudsmana za ljudska prava BiH ističe da je navednim izmjenama i dopunama zakona propisano da, iznimno od članka 7. ovog zakona, pravo na naknadu umjesto plaće žena-majka u radnom odnosu, dok je odsutna s posla zbog trudnoće, porođaja i njege djeteta, može ostvariti pod uvjetom da ima boravište ili prebivalište u Kantonu Sarajevo kraće od 12 mjeseci i da otac djeteta ima prebivalište u Kantonu Sarajevo najmanje 12 mjeseci, da je zaposlena kod poslodavca sa sjedištem u Kantonu Sarajevo i da se ne ostvaruje u mjestu prebivališta ili boravišta.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ombudsmani Bosne i Hercegovine ukazali su na važnost ostvarivanja prava na porodiljski dopust, odnosno prava na naknadu u istom razdoblju, još 2012. godine, kada su u Preporuci konstatovali da promjena mjesta prebivališta ne bi trebala utjecati na gubitak prava na rodiljnu naknadu ili njegovo djelomično ostvarivanje.

Postupajući po žalbi od 18. januara 2022. godine koja se odnosila na nemogućnost ostvarivanja prava po osnovi porodiljnog dopusta, ombudsmani su podsjetili Ministarstvo na pomenutu preporuku, ali i uočili da postoji potreba da se dodatno skrene pozornost javnosti, posebice žena-majki kojih se tiče, na ovu zakonsku mogućnost za ostvarivanje prava na rodiljnu naknadu.

Zaštita majke i majčinstva jedna je od ključnih obveza Bosne i Hercegovine kada su u pitanju međunarodni standardi ljudskih prava, a posebno jednaka prava i mogućnosti žena na području cijele Bosne i Hercegovine, bez diskriminacije i nejednakog tretmana po bilo kojoj osnovi, uključujući i mjesto stanovanja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pitanje ostvarivanja prava na rodiljni dopust, odnosno prava na novčanu naknadu u istom razdoblju, mora se razmatrati kako sa aspekta zaštite prava i nediskriminacije majki, tako i sa aspekta zaštite prava djeteta, uzimajući u obzir da se onemogućavanjem korištenja prava po ovom osnovu u bilo kojem segmentu, izravno krši odredbu članka 3 Konvencije, odnosno princip najboljeg interesa djeteta.

Ombudsmani ističu da je spomenuti primjer, u kojem se slijedila preporuka ove institucije, pokazatelj dobrog upravljanja i odgovorne javne ovlasti, čija je zadaća prvenstveno služiti građanima koji je biraju i financiraju.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije