Gradski odbor udruženja invalida grada Banjaluke uputio je danas Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite u Vladi RS molbu za prijem na razgovor i hitne izmjene Zakona o socijalnoj zaštiti Republike Srpske.
Ističu da je zadnjim izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti Republike Srpske, napravljena nepravda i diskriminacija prema licima sa najtežim oblicima invaliditeta zbog kojih je i uvedeno pravo na ličnu invalidninu.
Naime, osobe koje su stekle invaliditet nakon punoljetstva ne ostvarju pravo na invalidninu. Prema zakonom koji je trenutno na snazi lica sa 100% invaliditeta, kod kojih je oboljenje ili oštećenje nastalo poslije 18-e godine života ne ostvaruju pravo na ličnu invalidnini.
“Navodimo Vam primjer kroz koji se vrlo 'plastično'i vrlo jednostavno prikazuje ono na šta želimo da ukužemo. Naime, lica sa 70% invaliditeta, kod kojih je oboljenje ili oštećenje nastalo prije 18-e godine života ostvaruju pravo na ličnu invalidnini i to za nas nije sporno, dapače. Možete se složiti da je to u najmanju ruku nelogično, a da nepominjemo kršenje osnovnih ljudskih prava i sprovođenje diskriminacije na licima sa invaliditetom čiji je invaliditet nastao poslije 18. godine života. Na tom sastanku želimo da ukažemo i na vrlo težak ekonomski položaj lica sa invaliditetom i s tim u vezi želimo da jednoc od pitanja bude povećanje primanja lica sa invaliditetom po osnovu prava lična invalidnina”, stoji u dopisu koji je dostavljen resornom ministarstvu.
Dodaju da je personalna asistencija za lica sa invaliditetom, kao prvi preduslov za samostalan život lica sa invaliditom ostala kao prošireno pravo u Lokalim zajednicama, dok je pomoć u kući pravo regulisano Zakonom o socijalnoj zaštiti Republike Srpske.
“Iznos koji se isplaćuje za ličnu invlidninu,nije dovoljan da bi lice sa invaliditetom zadovoljilo svoje potrebe ili obezbijedilo socijalni minimum koji je kod lica sa invaliditetom daleko veći u odnosu na ostalo stanovništvo”, ističu.
Zoran Vujin nastradao je sa 26 godina. “Ja sam invalid prve kategorije, paraplegija. Tražimo da se hitno izmjeni zakon koji nas diskriminiše. Po Zakonu nemamo pravo na invalidninu mi koji smo invaliditet stekli poslije osamnaeste godine. Po Zakonu osobe koje su invalid stekle prije osamnaeste godine ili prilikom rođenja imaju pravo na invalidninu. Smatram da je to diskriminiraju zakon koji treba da se izmijeni”, rekao je za BUKU Vujin.
Radovan Ristić, iz Udruženja distrofičara grada Banjaluka i Gradskog odboar udruženja invalida grada Banjaluke rekao je da nema logike da neko sa 70 odsto invalidnosti prima invalidninu, a osoba koja ima 100 odsto invalidnosti ne prima invalidninu samo zato što je slomio kičmu sa 19 godina.
“Zakon je pravljen za osobe sa invaliditetom i treba da obuhvati sve osobe koje ispunjavaju uslove za invalidninu u obliku procenta invalidnosti”, rekao je Ristić za BUKU.
Gradski odbor udruženja invalida grada Banjaluke je tijelo koje okuplja 7 matičnih organizacija lica sa invaliditetom na regiji Banja Luka. Gradski odbor je osnovan 2005. godine a članice Gradskog odbora su: Udruženje distrofičara regije Banja Luka, Gradska organizacija slijepih i slabovidnih Banja Luka, Udruženje za pomoć MNRL Banja Luka, Udruženje gluvih i nagluvih regije Banja Luka, Udruženje civilnih invalida žrtava rata Banja Luka, Savez invalida rada grada Banja Luka i Udruženje paraplegičara regije Banja Luka. Sve one zajedno okupljaju oko 2200 članova – lica sa invaliditetom na regiji grada Banja Luka.