Nina je od „otpada“ koji niko ne želi pokrenula sopstveni biznis FOTO

Sve to koristi Nina Stanarević, vlasnica malog biznisa Studio Tisa, da stvori unikatne proizvode, od kojih svaki ima samo svoju, jedinstvenu i neponovljivu priču.

„Ovaj, kako volim reći, upotrebno dekorativni predmet, nastao je od jasena mog pradede i u pitanju je pravo porodično blago. Pradeda je jasen zasadio pored kuće početkom XX vijeka, da bi ga osamdesetih godina, kada je selo skoro već bilo napušteno, posjekao i od njega pripremio daske. Međutim, one su ostale neiskorištene punih 40 godina, a kada sam krenula u ovu moju poslovnu avanturu tata mi je dao nekoliko komada“, priča nam Nina, diplomirana grafička dizajnerka po struci, sa kojom smo razgovarali na Interaktivnom sajamu za ekonomsko osnaživanje žena.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pokazuje nam potom padok, tropsko drvo porijeklom iz centralne i zapadne Afrike, koje je dobila od jednog stolara koji je pravio roletne. Od njega je nastao proizvod sa potpuno prirodnom bojom, a premazan je samo zaštitnim uljem.

Tu su i predmeti od jasena, bukve, hrasta… Tu su i notesi koje je Nina napravila od ostataka kože, koje je dobila od čovjeka koji je te ostatke uzeo od jednog opančara. Unutar notesa je akvarel papir koji joj je ostao od nečeg drugog: „Ostanu mi tako raspar komadi papira, tako da je ovdje sve i jedan list različit, samo sam ih svela na isti format i napravila korice. Dosta istražujem prirodno farbanje platna, pigmente iz biljaka i trudim se da što manje otpada proizvodim i da što više ‘otpada’ iskoristim u svojoj proizvodnji“.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pored obrade drveta, Ninin glavni fokus je na knjigovezačkom zanatu, a sveske za crtanje, foto-albume, spomenare, rokovnike i dnevnike pravi sa drvenim i tekstilnim koricama, koje su ručno uvezane, bez korištenja ljepila.

Sve što radi ova mlada grafička dizajnerka je zanimljivo, pa tako i način na koji je pokrenula Studio Tisa. 

Za njega je zaslužan korona virus, jer da njega nije bilo, ne bi bilo ni Studija Tisa.

 „Sa početkom pandemije imala sam potrebu za promjenom u životu i jednostavno odlučila krenuti na program obuke za rad na CNC mašinama. Na obuci nas je bilo osam, a ja sam bila jedina žena i moram se pohvaliti da sam sa još jednim momkom bila najbolja na obuci“, priča nam kroz smijeh Nina, koja je ubrzo nakon obuke nabavila svoju CNC mašinu na kojoj pravi sve gore pomenute stvari, a prije osam mjeseci je i registrovala svoj biznis.

Tržište stvara sama, a na pitanje da li se može zaraditi, skromno kaže da ide ka tome: “U pitanju su bebi koraci, ali su koraci“.

Ninine radove možete pronaći na instagram profilu @studio_tisa. Tu postavlja sve što proizvodi, kao i fotografije iz same radionice, gdje je CNC mašina i knjigoveznica.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije