Šta kaže Krivični zakon BiH o prijetnjama miniranjem RTV doma?

Na govor mržnje pojedini političari u Bosni i Hercegovini su nas godinama navikavali, no, posljednjih sedmica nas polako navikavaju i na prijetnje. Navikavaju jer nema reakcije pravosudnih institucija, pa se samim time pojedincima osladi, pa nesmetano prijete građanima i objektima od javnog značaja za Bosnu i Hercegovinu. 

Posljednji slučaj skandaloznog Twitter statusa člana Glavnog odbora SNSD-a i bivšeg generalnog sekretara ove stranke Rajka Vasića uznemirio je javnost, s obzirom da je Vasić napisao: 

“BHRT – opstanak ili propast? Ako vam je neprijatno, doću ja da je miniram”, uz priloženu fotografiju zgrade Radiotelevizije Bosne i Hercegovine u kojem se nalaze tri javna servisa – državni, federalni i kantonalni. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iako je Vasić poznat upravo po neprimjerenim statusima na pomenutoj društvenoj mreži, problem je što su njegovi neprimjereni statusi prešli u direktne prijetnje. 

Krivičnu prijavu protiv Vasića podnio je BHRT, ali i državni zastupnik Damir Arnaut. 

“Je li ovo zaista treba čekati ponedjeljak da lično predam prijavu ili SIPA i Tužilaštvo BiH znaju za mogućnost da djeluju po službenoj dužnosti? Krivični zakon BiH, član 201, stav (1) i (5) tačka i) vezano za tačku d) – ukratko, krivično djelo Terorizam”, napisao je Arnaut na Twitteru. 

Ako pogledamo Krivični zakon BiH, u članu 201, koji se odnosi na terorizam, između ostalog, stoji: 

d) nanošenje velike štete objektima Bosne i Hercegovine, vlade druge države ili javnim objektima, transportnom sistemu, objektima infrastrukture uključujući informacioni sistem, fiksnoj platformi koja se nalazi u kontinentalnom pojasu, javnom mjestu ili privatnoj imovini, za koju štetu je vjerovatno da će ugroziti ljudski život ili dovesti do znatne privredne štete;

i) prijetnja učinjenjem kojeg djela iz tačke a. do h. ovog stava.

Dakle, citirali smo dvije stavke na koje se pozvao Arnaut, inače pravnik po struci. On nema dvojbe da su stavke Zakona jasne i precizne i da su stavka “i” prijetnja učinjenjem djela iz tačke “d” nanošenje velike štete objektima Bosne i Hercegovine jasan putokaz da je u pomenutom slučaju učinjeno krivično djelo. 

O tome da li ima dvojbe u nadležnoj pravosudnoj instituciji – Tužilaštvu BiH, pokušali smo saznati jučer, te smo pitali da li je išta učinjeno na osnovu pristiglih prijava protiv Vasića. Jutros smo dobili odgovor. 

“Tužiteljstvo BiH zaprimilo je dva podneska putem elektronske pošte (e-maila), u jednom je podnositelj BHRT, odnosno uprava institucije, a u drugom parlamentarni zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Oba podneska su u proceduri”, odgovorili su nam iz Tužilaštva BiH. 

Vrijedi napomenuti da ovo nije prva prijava protiv Vasića državnom Tužilaštvu. Zbog prijetnji je prijavljivan i 2018. godine. 

Naime, 10. jula 2018. godine, dan uoči obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici Vasić je napisao: 

“Nešto mislim, ako toliko volite taj genocid nad vama, sačekajte sljedeću priliku”. 

Iz Tužilaštva BiH na čijem je čelu tada bila Gordana Tadić kazali su da će ova institucija izvršiti "provjere povodom prijava u vezi objave Rajka Vasića na mreži Twitter od 10. jula 2018. godine". 

Sredinom juna prošle godine protiv Vasića i Milana Tegeltije, savjetnika člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, krivičnu prijavu zbog raspirivanja vjerske i nacionalne mržnje podnio je državni zastupnik Naše stranke Predrag Kojović. 

“Oba slučaja odnose se na rušenje bespravno izgrađene crkve u dvorištu Fate Orlović povodom kojeg su se na društvenim mrežama oglasili i Vasić i Tegeltija. Njihove objave u prijavi su okarakterizirane kao „pozivanje na nove ratove, ubijanje nevinih osoba i protjerivanje drugih konstitutivnih naroda“, saopćeno je tada iz NS-a. 

Podsjećamo, Rajko Vasić je napisao: „U budućem ratu će zbog ovoga mnogo nevinih života da ode“, dok je Milan Tegeltija rekao kako zakonitost odluke o rušenju crkve ne znači ništa naspram navodnog kolektivnog pamćenja srpskog naroda i opravdanosti mržnje prema drugima koja iz tog proizilazi. 

Kojović je tada kazao da je “posebno problematično što su takve stavove iznijeli politički aktivni i uticajni ljudi u Bosni i Hercegovini, a posebno u Republici Srpskoj”. 

Pitali smo Tužilaštvo BiH i da li je nešto konkretno urađeno po osnovu prijava za ova dva slučaja iz 2018. i 2021. godine, ali odgovor nismo dobili. 

Napomenimo da je Vasić svojevremeno prijetnju upućivao i bivšem ministru sigurnosti BiH a sadašnjem državnom zastupniku SDS-a Draganu Mektiću. 

Krajem 2018. godine Vasić se, također na Twitteru, Mektiću obratio riječima: “Za strijeljanje si”. 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije