Naime, nakon što su ukrajinske vlasti pozvale strane dobrovoljce da im se priduže u borbi protiv Rusije borci iz mnogih zemalja su se pridružili vojsci Ukrajine. Većina dobrovoljaca prve podatke o načinu odlaska na ratište pronađe na društvenim mrežama, dok se skoro sve informacije nalaze na sajtu međunarodne legije za odbranu Ukrajine.
I upravo na ovom sajtu su i kontakt podaci po državama. A za BiH je kao kontakt označena ambasada Ukrajine u Sarajevu.
O tome kako se može pristupiti ukrajinskoj vojsci raspitali smo se upravo u ovoj ambasadi gdje su nam rekli da pošto oni zvanično ne smiju da budu uključeni u ovoj proces, mogu nam samo dati potrebne informacije i kontakte za prijavu na kojie se mogu prijaviti oni koji žele da ratuju u Ukrajini.
Uslovi koje moraju ispunjavati borci koji žele da se dobrovoljno prijave su da podržavaju Ukrajinu u borbi protiv ruske invazije, da žele aktivno da sudjeluju u borbi za slobodu Evrope i demokratije, te da imaju neko ratno iskustvo.
A dokumentacija koju svi dobrovoljci moraju pripremiti je lična karta, pasoš, dokaz o službi u vojsci i učešću u ratnim sukobima.
O tome da li se i koliko lica iz BiH do sada prijavilo za odlazak u rat u Ukrajinu zvanično nema.
Inače, prema krivičnom zakonu BiH za organizatore i one koji vrbuju dobrovoljce za rat u stranoj vojnoj, paravojnoj ili stranoj parapolicijskoj formaciji koje djeluju van Bosne i Hercegovine je predviđena kazna zatvora do osam godina, a za one koji odlaze da ratuju u neku drugu zemlju kazna zatvora do tri godine.
Do sada se u Ukrajinu slilo na hiljade stranih plaćenika i boraca iz različitih dijelova svijeta. Među njima su Evropljani, Afrikanci, Amerikanci, bijeli supremacisti, radikalni islamisti ili avanturisti, što prema posljednjim izvještajima više komplikuje nego olakšava stvari.