Nakon šest godina šatori štrajkača u Parku Mladen Stojanović danas su uklonjeni. Trojici štrajkača Grad Banjaluka pronašao je smještaj, a riješeno im je i pitanje egzistencije. Šatori su podignuti 2016. godine.
Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke rekao je da se rješenje ovog problema nije desilo preko noći.
„Trebalo je da prođe mnogo dana i mnogo razgovora. Ovi ljudi su svoje godine proveli ovdje u parku Mladen Stojanović boreći se za svoja ljudska prava i za štete koju su pretrpili od Vlade i institucija RS. Nisam mogao samo da ih gledam i počeo sam sa njima da razgovaram i da vidim šta im je potrebno da oni žive kao svi mi, da imaju stan i posao i da na drugi način ostvare svoja prava. Usaglasili smo se da im je potreban stan i odlučio sam kao čovjek da im pomognem, našli smo način i oko posla da im pomognemo, a na raspolanju im je i pravna podrška od mojih saradnika i advokata“, rekao je Stanivuković danas prije početka uklanjanja šatora.
Mićo Blaženović iz Teslića, diplomirani inžinjer tehnologije rekao je da se on nije za ovakvu Republiku Srpsku borio.
„Vidite šta sam dočekao, ja ovdje sa diplomom ležim u šatoru, a tamo pojedinci sa lažnim diplomama uzimaju posao i rade. Predsjednik Vlade i ministri nisu nas uočili i ne vide se. Moga golgota izuzetno je teško. Boreći se protiv lopovluka morao sam doći ovdje. Udario sam u teški osinjak, u Tužilaštvo i sud koji su najveće kriminalne organizacije na Balkanu“, rekao je Mićo.
Rade Grbić, u štrajku je četiti godine i tri mjeseca, a dolazi iz jednog sela na Manjači.
„Bavio sam se stočarstvom. Čuvao sam ovce. U ratu smo uspjeli spasiti stoku, ali inspektor me je srušio i sve mi je ubijeno. Država me je dovela do toga da nemam hrane“, rekao je Grgić.
Radenko Pešalj iz Prijedora od 2016. godine protestuje nakon što je izgubio posao u prijedorskom „Autoprevozu“.
„Ovdje sam od 2016. godine i tražio sam osnovno pravo na život i rad. Vlast nam nije pomogla. Zamolio sam premijera i predsjednika za pomoć, ali se nisu odazvali. Oni su predmet prebacili na resorno Ministarstvo rada boračko-invalidske zaštite, ali se poslije toga ništa nije desilo“, rekao je Pešalj.