Sastanak na temu građevinarstva održan je danas u prostorijama Privredne komore RS. Na sastanku su predstavnici iz građevinskog sektora ukazali na niz problema sa kojima se suočavaju u svakodnevnom radu.
Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske, rekao je da je ovo godina izazova i problema.
“Svi sektori prirede Republike Srpske su pogođeni, neko na jedan način, neko na drugi način. Danas se govori o sektoru građevine u svjetlu poskupljenja repromaterijala. Cijene su jako povećane i nedostatak je materijala na tržištu, jer su produženi rokovi isporuke”, rekao je Ćorić.
Srebrenka Golić, ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, rekla je da je ministarstvo svjesno problema u građevinarstvu.
“Sada enormno rastu cijene građevinskih materijala, opreme i samih sirovina. To je usko vezano sa cijenom kvadrata stambenih jedinica i poslovnih prostora. Prije ovih globalnih tržišnih poremećaja kilogram željeza bio je 0,90 KM bez PDV-a, sada je ta cijena sa PDV-om 2,40 KM. To najbolje pokazuje koliko je samo jedna vrsta građevinskog materijala poskupila”, rekla je ministrica Golić.
Na sastanku se govorilo i o problem licenci, jer postoje pravna lica koja te licence zloupotrebljavaju i poziva se Republički inspektorat da redovno i detaljno provjerava sve izdane licence. Pojašnjava se da pravno lice ispuni uslove za dobijanja licenci i nakon toga daju se otkazi zaposlenim.
“Samo inspektorat tu kontrolu mora izvršiti, jer resporno ministarstvo te nadležnosti nema. Svaki čovjek i svaki radnik je potreban”, rekla je Srebrenka Golić. Dodala je da je sada ponuda manja od potražnje.
“Vidite šta se dešava i u gradu u kojem živimo. Cijena kvadratnog metra stanova i poslovnih prostora sve je veća. Dokad će globalni poremećaji biti ne znamo. Problem je i nabaviti građevinske materijale kako bi građevinski imali dovoljno materijala da mogu raditi”, pojašnjava Golić.
Ljubiša Tanić, predsjednik područne Privredne komore Istočno Sarajevo i direktor preduzeća Grijanjeinvest Pale, rekao je da je problem fiktivno dobijanje licenci firmi koje imaju dva-tri zaposlena i pokrivaju desetine zaposlenih.
“Tu se ogroman novac, kroz ilegalne tokove, odliva. Niko ne provjerava finansijski tok, da li se desio ugovor, da li je novac toj firmi uplaćen, da li su radnici plaćeni u skladu sa zakonom ili je u pitanju nelegalni tok novca”, ističe Tanić.