Politika jača od prirode i parka: Djeca se igraju na betonu, naselja bez drveta

Odluka o izradi regulacionog plana za novi gradski park ni ovaj put nije dobila potrebnu većinu glasova u Skupštini Grada Banjaluka. Za je glasalo 15 odbornika, među kojima i dio iz skupštinske većine, dok je 12 odbornika bilo uzdržano, a samo jedan glas nedostajao je da odluka dobije „zeleno svjetlo“.

Ova odluka je više puta upućivana u skupštinsku proceduru i ovaj projekat nije imao podršku odbornika.

“Proteklih mjeseci prosto, nadao sam se, borio i razgovarao sa mnogima, ali nekad je lakše kada za nešto nedostaje više nego ovako samo jedan glas. Mada, očigledno tako je politički namješteno. Uglavnom, evidentno je da ove godine od parka nema ništa. Nadao sam se i vjerovao da neću to reći, ali ovu tačku ne možete da predložite naredna tri mejseca jer nije prošla, što znači da se možda na sjednici nađe tek krajem avgusta. Prolazi ljeto, prolazi mogućnost kada se može raditi ” poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ognjen Šukalo, docent na Arhitektnsko-građevinsko-geodetskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci ranije je rekao da je ovakavo mjesto potrebno iz više razloga.

“Prilikom izrade urbanističkog plana, analize su utvrdile da u Banjoj Luci raspolažemo sa 6 metara kvadratnih uređenih zelenih površina – na jednog stanovnika. Plan je da se ide ka 15 metara kvadratnih. Sa druge strane, evropski standard kojem težimo je da na jednog stanovnika bude između od 22 do 25 metara kvadratnih uređenih zelenih površina. Objektivno gledano, mi imamo veoma malo zelenih površina u gradu. Takvi parametri nam oduzimaju pravo da sebe nazivamo ‘zelenim gradom'”, rekao je docent Šukalo.

Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu ranije je za BUKU rekao da je već nekoliko kvartova podignuto bez ijednog kvartovskog parka.

“Picin park je mogao biti park. Park Petar Kočić nije park. Jedini park je Park Mladena Stojanovića. Stoga, sve što se pretvori u parkove treba cijeniti i pozdraviti. Starčevica se dogradila i popunila, Centar Aleja nema aleju, Novi Borik takođe veoma urbanizovan bez životnog prostora. Sve ovo su primjeri naselja samo za spavanje i da se ide na posao i to je to. Naselja iz američkih filmova i noćnih mora”, ističe.

Dodao je da nam je pandemija pokazala važnost parkova, a sve zelene površine koje imamo pod najezdom su ljudi i djece, što znači da nam nedostaje zelenih površina na svakom koraku.

U Banjaluci imamo mnoga nova naselja u kojima skoro da nema ni malo zelenila, igrališta za djecu su izgrađena na betonu. Svjedočimo izgradnji velikih zgrada u samom centru grada, ali i u okolnim naseljima koje niko od skupštinske većina ne odbija, međutim skupštinskoj većini u betonizaciji grada smeta jedan novi park.

Gradonačelnik Draško Stanivuković nekoliko puta je rekao kako je ovo ideja od koje neće odustati.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije