Počeo štrajk upozorenja u osam rudnika FBiH: Sve izvjesnija obustava rada 23. maja

Nakon što su Vlada FBiH, Elektroprivreda BiH i Uprava Rudnika Banovići odbili povećati platu rudarima za 20 posto jutros je održan jednosatni štrajk upozorenja, a ukoliko se ništa ne promijeni do kraja sedmice uslijedit će potpuna obustava rada

U osam rudnika u Federaciji BiH jutros je otpočeo štrajk upozorenja s obzirom da još jedan sastanak Saveza sindikata rudara rudnika FBiH i federalne Vlade nije urodio plodom. Naime, ni jučerašnji sastanak u Ministarstvu energije, rudarstva i industrije FBiH nije donio pomaka kada je riječ o zahtjevima rudara da u novom kolektivnom ugovoru dobiju povećanje plaće za 20 posto. 

Žele što jeftiniju radnu snagu

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako je za Buku kazao Sinan Husić, predsjednik Sindikata rudara FBiH, štrajk upozorenja je trajao jutros od sedam do osam sati a isti će se ponoviti i ujutro. Pojašnjava kako se u toku jučerašnjeg dana od predstavnika sindikata tražilo da se izjasne da li mogu malo ublažiti svoje zahtjeve, ali da su rudari kazali da za to nema prostora. 

“Sindikati u oblasti rudarstva nisu odustali od zahtjeva za povećanje osnovice za obračun plata za 20 posto. Elektroprivreda BiH i Rudnik mrkog uglja Banovići nisu iskazali spremnost jučer u toku dana odgovoriti pozitivno na taj zahtjev. Štrajk upozorenja smo imali jutros na početku prve smjene. Sutra ćemo to isto ponoviti u svim rudnicima. Ta aktivnost se organizuje u skladu s odlukama svih nivoa sindikalnog organizovanja radnika u rudnicima u FBiH, i ako se do kraja ove sedmice ne usaglase stavovi vezano za kolektivni ugovor, a koji će biti u primjeni u oblasti rudarstva, bit će realizovana odluka o generalnom štrajku u rudnicima uglja u Federaciji BiH, a koji bi počeo 23. maja. Mi smo spremni opet obrazlagati opravdanost naših zahtjeva, ali nismo spremni ići ispod 20 posto povećanja”, istakao je Husić. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema njegovim riječima, predstavnici Vlade FBiH, Elektroprivrede BiH i Uprave Rudnika Banovići imali su standardna obrazlaganja kojima su pokušali uvjeriti rudare da ne mogu ispuniti njihove zahtjeve. 

“To su obrazlaganja da finansijski kapaciteti kompanija  nisu na tom nivou da bi udovoljili zahtjevima rudarskih sindikata i prirodno ponašanje tih vlastodržaca i poslodavaca, da oni žele po što povoljnijim uslovima angažman radne snage u jednoj od industrijskih oblasti. Međutim, mi kada analiziramo trenutak i okolnosti, mi vidimo da bi realizacijom povećanja od 20 posto kupovnu moć radnika iz oblasti rudarstva u FBiH približili u nekoj mjeri nivou kupovne moći koju su oni imali u decembru 2021. godine”, naglašava predsjednik Sindikata rudara. 

Konstatuje kako rudari razumiju priču o ugroženosti kompanija koja se njima servira, ali da, istovremeno, traže da vlasti i kompanije razumiju stanje u kojem su se našli radnici zbog silnih poskupljenja koja su zadesila sve u Bosni i Hercegovini. 

Pljačka građana

“Pored kompanija, trebamo voditi računa i o čovjeku, radniku i vidjeti kako je moguće i njemu pomoći da on prevaziđe ove okolnosti u kojima se svi zajedno nalazimo. Iako smo imali protest u novembru, mi konstantno moramo pratiti šta se dešava oko nas. Od tada se mnogo toga promijenilo. U zadnja tri mjeseca se dešava situacija koja se može okarakterisati kao pljačka građana. Podižu se cijene svega, i onoga za šta ima razloga, i onoga za šta nema. Jednostavno, radnici i građani se pljačkaju od nezaježljivih raznoraznih grupacija u ovom društvu, koje pune svoje kase, a narod će iz dana u dan biti sve gladniji. Dobro ovo narod sve trpi”, govori nam Husić. 

Dodaje kako radnike iz oblasti rudarstva ne interesuje luksuz, već samo elementarne životne potrebe, a koje su svakog dana sve skuplje.  

Podsjeća kako su u Federaciji BiH godinama brojni zahtjevi radnika ostavljaju po strani. 

Veća zarada Elektroprivrede BiH

“Evo, ne moramo govoriti samo o ovome za šta se rudari trenutno zalažu. Radnici iz svih sektora godinama traže od vlasti da rasterete privredu brojnih nameta, da podrže industriju i proizvodnju. Želimo zakon o minimalnoj plati odmah. Sve se ovo može uraditi kada neko hoće ili bude prinuđen da uradi nešto. Nemamo mi koristi od toga da pet godina samo pričamo o minimalnoj plati od 1000 KM, a godine nam prolaze samo u priči o tome. Trebaju nam konkretni potezi na terenu, kako radnika tako i vlasti”, riječi su Husića. 

Smatra kako Elektroprivreda BiH posljednjih mjeseci, zbog poskupljenja energenata na svjetskom tržištu, ima veću zaradu nego ranije, te da su i zbog toga zahtjevi rudara prihvatljivi. 

“Teško je doći do tih podataka, ali pretpostavke sve govore da imaju na izvoznom dijelu odličnu zaradu. Ono što mi znamo jeste da je u prva četiri mjeseca Elektroprivreda BiH od ukupno proizvede energije, 73 posto proizvela koristeći ugalj. Dakle, dominira opet ugalj u proizvodnji električne energije”, zaključio je naš sagovornik. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije