SNSD i Dodik na twitteru objavili fotografiju: Kažu malo dijete ga prepoznalo!

“Djeca prepoznaju dobrotu kod ljudi, njihov instinkt nikada ne griješi! Djevojčica je prepoznala predsjednika Milorada Dodika i poželjela da se fotografiše sa njim”, objavljeno je na twitter nalozima.

Ne ulazeći u to da li dijete od oko godinu dana može da prepozna Milorada Dodika ostaje sporno fotografisanje sa djecom i dijeljenje tih fotografija po društvenim mrežama.

Namjerno nećemo objaviti tu fotografiju, ali ćemo istaći da smo više puta upozoravali na problem zloupotrebe djece u političke svrhe. Bosna i Hercegovina svojim izbornim pravilima nije prepoznala ni potrebu ni važnost zaštite djece i njihovih interesa u političke svrhe.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako se nalazimo u izbornoj godini važno je još jednom otvoriti pitanje zloupotrebe djece u političke svrhe, odnosno prikazivanje političara na fotografijama i video kampanjama sa djecom. Nije rijetkost da narodne poslanike i gradonačelnike viđamo u neformalnom druženju sa djecom, a te fotografije su plasirane na društvenim mrežama tih političara.

Iz Institucije Ombudsmana za djecu RS rekli su nam ranije da UN Konvencija o pravima djeteta jasno obavezuje države potpisnice da obezbijede da svi subjekti moraju svoje aktivnosti koje se tiču djece i u kojima su uključena djeca, sprovoditi isključivo u najboljem interesu djece.

“Najbolji interes djece, na koji djeca imaju pravo, obavezuje da se djeci obezbjedi potrebna zaštita, a to znači da se djeca ne koriste u kampanji za ostvarivanje ciljeva odraslih, već da se njihove potrebe prepoznaju u programima političkih stranaka. Djeci nije mjesto na stranačkim stranicama, na društvenim mrežama, na fotografijama sa političarima, bilbordima, tribinama, posterima, a niti trebaju nositi obilježja stranke, što bi imalo za cilj promociju političkih stranaka, već u programima koje unapređuju položaj djece, a koji će u datim uslovima ponuditi moguća rješenja i odgovoriti na potrebe djece”, kažu za BUKU iz Institucije Ombudsmana za djecu RS.

Dodaju da zaštita prava djece u svim oblastima, pa i u ovoj, zahtjeva jasna pravila koja uređuju obaveze nadležnih službi i institucija na postupanje i odgovornost za nepoštovanje utvrđenih pravila i procedura.

“Bosna i Hercegovina svojim izbornim pravilima nije prepoznala ni potrebu ni važnost zaštite djece i njihovih interesa u političke svrhe, tako da pravila ponašanja utvrđena u izbornoj kampanji ne prepoznaju djecu i njihovo pravo na zaštitu od moguće zloupotrebe. Imajući u vidu navedeno Ombudsman za djecu uputio je preporuku Centralnoj izbornoj komisiji, kojom je predloženo preduzimanje potrebnih mjera i aktivnosti radi otklanjanja situacija koje dovode do povreda prava i interesa djece u političkim kampanjama na način da se Izbornim zakonom, pored definisanih pravila ponašanja, definiše zabrana zloupotrebe djece u političke svrhe, te da se utvrde odgovarajuće sankcije za postupanja suprotna utvrđenoj zabrani”, rekli su nam ranije iz ove Institucije.

Iz Institucije ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine kažu da je u skladu sa člankom 3. Konvencije o pravima djeteta prepoznato vodeće načelo “najbolji interes djeteta” kao obavezujući profesionalni standard za sve aktivnosti neovisno da li se poduzimaju u javnom ili privatnom domenu.

“Ombudsmeni Bosne i Hercegovine ukazuju da je potrebno da princip najboljeg interesa djeteta svima bude prioritet. Ombudsmeni Bosne i Hercegovine prije skoro dvije godine pozvali su sve političke stranke da pokažu da im je zaista stalo do djece i njihovih prava na način što će djecu u potpunosti isključiti iz bilo kakvih aktivnosti koje se mogu dovesti u vezu sa političkim zagovaranjima ili promocijama .Ombudsmeni Bosne i Hercegovine su svjesni činjenice da upotreba djece u političke svrhe nije zakonski jasno definisana, te bi upravo iz tog razloga bilo potrebno utvrditi jasna pravila ponašanja političara i političkih stranaka u vezi s učešćem djece u političkim aktivnostima, prije svega od strane Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine”, rekli su nam ranij iz Institucije ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine.

Dodaju da bi pitanje pozicije djece u izbornim procesima, odnosno, potrebe preveniranja njihove zloupotrebe svakako trebalo da bude uređeno izbornim zakonodavstvom.

“Ukazujemo i na Kodeks o audiovizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija donesen od strane Savjeta Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine kojim je definirana zaštita privatnosti maloljetnika. Ombudsmeni BiH su apelovali na sve aktere na političkoj sceni da ne koriste djecu u svrhu političke promocije, kako van trajanja, tako i za vrijeme izborne kampanje. Upotreba djece u političke svrhe je apsolutno neprimjerena i na taj način se krše prava djece, čija zaštita treba da bude primarni cilj i prioritet svakog odgovornog čovjeka”, ističu iz ove Institucije.

Ostaje nam da vidimo kako će se političari i političke partije odnositi prema djeci u ovoj godini kada su najavljeni izbori i da li će poštovati preporuke nadležnih intitucija ili će ipak gledati svoje lične interese misleći da im jedna simpatična fotografija sa djecom donosi još jedan glas.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije