Direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske Bojan Đenić rekao je da je, osim besplatnih udžbenika koje će Vlada Republike Srpske nabaviti učenicima, Zavod ove godine omogućio i kupovinu udžbenika na rate.
Đenić je u intervjuu Srni rekao da je Vlada besplatne udžbenike obezbijedila svim učenicima prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda osnovne škole, učenicima pobjednicima republičkih takmičenja, kao i trećem i svakom narednom djetetu iz višečlanih porodica, ali i za odlične učenike tih porodica.
On je naveo da će ove godine i određen broj lokalnih zajednica obezbijediti udžbenike za đake od petog do devetog razreda ili određene kategorije učenika sa područja lokalne zajednice.
Direktor Zavoda je rekao da se u svim knjižarama Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske do 10. avgusta mogu zaključiti ugovori o kupovini udžbenika i školskog pribora na četiri rate.
“To su pogodnosti koje nudimo kako bismo olakšali spremanje učenika za školu, jer smo svjesni izdataka koje roditelji izdvajaju za spremanje školaraca u septembru – od kupovine udžbenika do kupovine odjeće i obuće”, dodao je Đenić.
Đenić je naveo da je, zbog povećanja cijena repromaterijala i nestabilnog tržišta za nabavku papira za štampu, bilo neminovno povećanje cijena udžbenika za osnovnu školu u odnosu na prethodnu godinu.
Cijene kompleta udžbenika od 6. do 9. razreda bez drugog stranog jezika i udžbenika koji se koriste u više razreda, iznose za šesti razred 206 KM, za sedmi 189 KM, osmi 219 KM i deveti 204 KM. Cijena kompleta za peti razred iznosi 143 KM.
NOVE PROGRAME PRATE NOVI UDŽBENICI
Đenić je rekao da je za septembar odobreno 15 novih udžbenika za osnovnu školu i isto toliko za srednje škole.
On je istakao da je 12 novih udžbenika za srednje stručne škole prvi put objavljeno u Republici Srpskoj, te da je primjetno povećanje interesovanja autora za pisanje udžbenika za srednje škole.
“Pored toga, uradili smo i adaptaciju pet udžbenika za osnovnu školu. Ono što je najvažnije je to da su udžbenici usklađeni sa nastavnim planom i programom i da se trudimo da djeca u Republici Srpskoj imaju moderne udžbenike oslobođene nepotrebnih sadržaja. Razvoj udžbenika i udžbeničke politike je kontinuiran proces”, naglasio je Đenić.
On je naveo da su izmjene programa dovele i do redukcije broja udžbenika, tako da u trećem, četvrtom i petom razredu đaci imaju po jedan udžbenik manje.
“S druge strane, u drugom razredu, nakon uvođenja novog nastavnog predmeta Digitalni svijet, dobili smo novi udžbenik za taj predmet”, rekao je Đenić.
On je istakao da aktivnosti Zavoda u potpunosti prate aktivnosti Ministarstva prosvjete i kulture i Republičkog pedagoškog zavoda.
“Naš zajednički rad dovodi do određenih promjena kada je udžbenička politika u pitanju i uopšte objavljivanje udžbenika. Čitavu godinu mi se pripremamo i aktivno radimo na pripremi udžbenika”, rekao je Đenić.
Direktor Zavoda naveo je da je do sada izvršena digitalizacija sadržaja za 19 udžbenika, te da je riječ o udžbenicima prve trijade, istorije i geografije.
“U toku je digitalizacija sadržaja za septembar i to novih sedam udžbenika, tako da će broj udžbenika kod kojih je izvršena digitalizacija sadržaja u septembru biti 26”, pojasnio je Đenić i dodao da će u narednom periodu biti intenzivirana obuka i edukacija nastavnika za upotrebu i korištenje digitalnih sadržaja.