Četiri miliona za BHRT: Riješen mali dio problema finansiranja, ali stvoren novi

BHRT je dobio slamku spasa nakon višemjesečne agonije 799 uposlenika krovnog radio-televizijskog emitera u Bosni i Hercegovini. Nepotpuno i neadekvatno rješenje samo će prolongirati finansijsku dubiozu u kojoj se našao BHRT jer entitetski emiteri RTRS i FTV ne poštuju svoje obaveze. Potpisivanjem Sporazuma između ministra komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edina Forte i generalnog direktora Radiotelevizije Bosne i Hercegovine Belmina Karamehmedovića BHRT će dobiti četiri miliona maraka na osnovu ranije odluke Savjeta ministara.

„Javni servis i održiv javni servis je preduslov za ulazak u EU. Ovim nećemo imati održiv javni servis, ali ovo je podrška koja je potrebna BHRT-u. I u ovom dijelu podrška entitetskim vlastima na podršku entitetskim emiterima u javnom vlasništvu“, rekao je ministar Forto.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Za uposlenike BHRT-a ovo je samo slamka spasa.

„Uposlenici BHRT-a se guše, ovo je pojas za spasavanje koji nažalost još nije ni došao do nas. Ne traje ovo od juče. Agonija radnika BHRT-a je višegodišnja. Svi su obećavali pomoć, ovo je prvi put da smo dobili tu pomoć. Postoji dogovornost ministarstva i parlamenta da se riješi problem“, kaže predsjednica Samostalnog sindikata radnika u BHRT- u Merima Kurtović-Pašalić.

Generalni direktor BHRT Belmin Karamehmedović kaže da je potpis ugovora i pomoć Savjeta ministara od izuzetnog značaja za BHRT.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Omogućiće nam sasvim sigurno da u vrlo teškoj situaciji, kada nema finansiranja dva javna servisa od početka ove godine, udahnemo zraka. Pomoći će nam neka 2,3 mjeseca da lakše ispunimo dio svojih obaveza“, rekao je Karamehmedović.

Jedna od tih obaveza je i isplata plata. No, prema Odluci Savjeta ministara novac se mora potrošiti na kupovinu opreme za emitovanje u HD rezoluciji i otkup prava prenosa za nekoliko sportskih događaja. BHRT će svjesno novac utrošiti u druge svrhe odnosno za isplatu plata, što ga može dovesti u novi problem.

„Sredstva se moraju pravdati na način na koji je propisano i što piše o sporazumu, dali smo malo fleksibilniji rok da se sredstva pravdaju. Sve ostalo je do novčanih tokova unutar kuće, oni moraju opravdati onako kako je propisano, inače su u problemu. Međutim, rok koji smo im dali je do kraja 2026. tako da mislim da će to biti uredu“, kaže ministar Forto.

Jasno je da je utrošak pomoći u druge svrhe način da se bar malo priguši poažr koji godinama bukti u BHRT-u, ali dugoročnog rješenja još nema. Na taj način nije zaustavljena agonija uposlenika nego je ona samo pauzirana.

„Potrebno je da se dese još dvije stvari da bi imali održiv javni servis: da se čim prije uredi prikupljanje i raspodjela pretplate na nivou FBiH, za to je potrebno da Federalna televizija i BHRT zajedno sa Elektroprivredom čim prije potpišu ugovor, a naravno uređenje cijelog održivog javnog servisa će biti kada budemo imali zakon koji svi žele i svi se slažu s njim i budu ga provodili onako kako je napisan“, rekao je Forto.

Od tog zakona smo daleko isto onoliko koliko smo bili i prije sedam godina kada je RTRS odlučio krenuti svojim putem.

„U ovom trenutku RTRS je izašao iz sistema RTV pretplate i narušio je sistem koji je funkcionisao do 2017. i nadam se da će sud presuditi u korist BHRT-a protiv RTRS-a nakon što su to uradili“, kaže Forto.

FTV i BHRT daleko od dogovora

U najtežu finansijsku krizu BHRT je upao nakon što je istekao ugovor koji su skupa sa RTVFBiH potpisali sa Elektroprivredom BiH. Od prvog januara ove godine dva emitera su bez prihoda od RTV takse jer se ne mogu dogovoriti na čiji će račun biti uplaćivan novac. Generalni direktor BHRT-a nakon šest godina ugovora po kojem je novac uplaćivan na račun entitetskog emitera sada smatra da je to nezakonito.

„BHRT je svih šest godina činio ustupke i zbog toga jesmo dovedeni u ovakvu situaciju. Mi ne možemo pristati da stvari ostanu kakve su bile do sada, da jedan emiter krši zakon, prisvaja sredstva koja mu zakonom ne pripadaju, već smo napravili dva, tri kompromisa, ne osjećam se odgovornim zato što nisam stavio svoj potpis na produžetak ugovora pod istim uslovima jer to bi bilo kršenje zakona i svjesno omogućavanje partneru u tom odnosu da nastavi uzimati i trošiti sredstva koja mu ne pripadaju“, kaže Karamehmedović.

Da li je i prethodnih šest godina potpisivanje takvog ugovora bilo nezakonito pitali smo predsjednicu sindikata.

„Šta je bilo, bilo je. Obišli smo sve. Svi su nas tapšali, niko nije riješio, mogli su riješiti ovi koji su bili prije na vlasti pa nisu riješili, ovi nešto pokušavaju riješiti, vidjećemo hoće li“, odgovara Kurtović-Pašalić.

Očigledno je da su radnici BHRT-a taoci međusobnih previranja menadžmenta dva javna servisa, posebno jer se problem sadržaja ugovora problematizovao tek kada je Trojka pokrenula priču oko smjene direktora RTVFBiH koji godinama radi izvan mandata. Ministra Fortu smo pitali kada će entitetski parlament ispuniti svoju obavezu i imenovati novi upravni odbor.

„Menadžment i uprava BHRT-a, kakvi god da su, su u mandatu, menadžment FTV-a nema Upravni odbor. Direktor im je 10 godina van mandata. Federalni parlament treba čim prije imenovati članove upravnog odbora jer je taj javni emiter bez upravnog odbora i potrebno je da te strukture donose odluke u korist te firme“, odgovara Forto.

Dok se odmjeravaju snage i mjeri ko je upravu – BHRT ili RTVFBiH, radnici nemaju redovnih plata, a posla imaju preko glave jer je novinarska profesija sve manje interesantna novim generacijama.

Rješenje je jednostavno – usvojiti novi ili izmijeniti postojeći zakon. Do tada, ukoliko RTVFBiH ne odstupi od svojih zahtjeva radnici će raditi bez plata, a privremeno rješenje bi moglo biti da se potpisuju mjesečni ugovori po dosadašnjim principima. Ako je tako moglo šest godina, može i nekoliko mjeseci. No, do dogovora mnogima nije stalo, a na kraju ispaštaju nedužni. Oni čiji je posao da javni servis ima stabilno finansiranje ionako ne znaju kakav je osjećaj kada vam kasni plata jer niti im kasni, niti znaju kolika je budući da je u odnosu na minimalnu ili prosječnu enormna.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije