PA PREŽIVI: Skuplje cigarete i registracija vozila tek su blaga najava POSKUPLJENJA koja nas čekaju

Godina iza nas ostat će upamćena po divljanju cijena goriva, koje su rasle više puta nakon što su u februaru uvedene akcize na gorivo. To je izazvalo lančani rast cijena ostalih roba i usluga – hrane, pića, režija, zdravstva, prevoza… 

Nakon trećeg poskupljenja goriva, u junu mjesecu prošle godine, uslijedili su i protesti građana širom BiH i regiona. Međutim, ni protesti građana, a kasnije ni pad cijena barela nafte na svjetskom tržištu nisu doveli po pojeftinjenja ovog energenta, a jedan od razloga svakako leži i u činjenici da na naftnom tržištu vlada kartelski način poslovanja, a državne i entitetske vlasti u BiH niti određuju cijenu, niti je kontrolišu, niti su saglasne u čijoj je to nadležnosti.

Da stvar bude još gora, novo poskupljenje cijena goriva nije isključeno ni u ovoj godini, u koju smo ušli sa većim cijenama cigareta i ekološkim taksama za vozila. Od ranije je poznato da ćemo plaćati i veće cijene vozačkih ispita, i električnu energiju. Naime januarski računi za struju svih potrošača Elektroprivrede RS biće veći jer je povećana naknada za obnovljive izvore električne energije za oko 44,2 posto.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Naknadu za obnovljive izvore energije plaćaju svi krajnji kupci, i domaćinstva i pravna lica, a od 1. januara se obračunava po 0,0075 KM po potrošenom kilovatu struje, dok je tokom prošle godine ta naknada bila 0,0053 KM po kilovatu. U ovu cijenu nije uračunat PDV.
Odluka Regulatorne komisije za energetiku o povećanoj naknadi objavljena je u “Službenom glasniku RS” od 27. decembra prošle godine, a donesena je 9. novembra.

Iz Udruženja za zaštitu potrošača Don komentarisali suodluku da se prilikom registracije automobila za ekološku naknadu plaća dodatno i do 50 KM. 

Startno počinjemo sa 5 KM za sva vozila proizvedena 2018. god., a ova naša nešto starija ili mnogo starija naknada se kreće od 10, 15, 20, 25 i do 50 KM. Lijepo nas obradovaše odmah na početku da nas ne bi iznenadili nešto kasnije. Gdje će ove naknade završiti i kako kontrolisati novac koji se prikupi gdje će biti trošen veliko je pitanje. Uz skuplju registraciju, cigarete i najavu poskupljenja električne energije lijepo nam je krenulo. Još uvijek nismo na nivou da o promjenama cijena raspravljamo mnogo ranije, te da u priču budu uključena Udruženja za zaštitu potrošača koja bi govorila u ime potrošača u ovoj priči”, poručuju iz Dona.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ekonomisti  ne kriju razočarenje novom mjerom Vlade RS i ističu kako bi bilo bolje da se umjesto nove takse radilo na podizanju plata, jer bi to omogućilo i kupovinu novijih vozila.
Odluka o novoj naknadi objavljena je u službenom glasniku Republike Srpske 18. decembra i stupila je na snagu 1. januara 2019. godine. 

 

Ni najave vezane za cijene brašna i pekarskih proizvoda nisu optimističnije. 

Analitičari tvrde da je posljednjih mjeseci brašno u Republici Srpskoj poskupilo u prosjeku oko 20 maraka po toni. U ovoj godini, očekuje se još jedno, drastično poskupljenje brašna, što bi se moglo ponovo odraziti na cijenu hljeba i pekarskih proizvoda.
 

Upozoravao je na to nedavno i Saša Urošević, direktor Žitoprodukta. Prema njegovim riječima,  u ovoj godini bi se mogli suočiti sa nedostatkom pšenice, tako da je teško predvidjeti cijene za jabnuar i februar. Trenutne zalihe pšenice, naglasio je Urošević, su male i pretpostvka je da će se prodavati po znatno višim cijenama, te će samim tim poskupiti hljeb, a sve se to na kraju odrazi na krajnje potrošače.

Najave o većoj stopi PDV-a slušamo već duže od dvije godine. I sam novoizabrani srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je u proteklih godinu dana u javnim istupima više puta rekao da je povećanje PDV-a potrebno i korisno.
O ovome se i u aprilu razgovaralo u Vladi RS, što je potvrdila i potpredsjednica Vlade, Srebrenka Golić. 
Novi razgovori o većoj stopi PDV-a, uvjeren je Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske i jedan od učesnika u ovim razgovorima, uslijediće odmah nakon formiranja vlasti.

U udruženjima potrošača se slažu da se bez institucionalne kontrole i uređenja cijena ne vidi dalji napredak i zaštita građana. Takođe, ističu da o cijenama, povećanjima kao i svim drugim segmentima koji se tiču najvećeg broja stanovništva, nema širih rasprava, sve je iza zatvorenih vrata, a odluke donose oni koji ne žive na minimalcu, niti znaju koje su cijene i čega poskupjele u posljednje vrijeme. A dok se to ne promijeni, bolje ni ne možemo očekivati.   
 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije