Na Tamanskom poluostrvu, najvećem poluostrvu Krasnodarske pokrajine i cijelog juga evropskog dijela Ruske Federacije, paleontolozi su imali više dragocijenih pronalazaka, uključujući i ostatke najmanje 120 velikih praistorijskih životinja, ali i dio stele iz 5. vijeka prije nove ere, prenosi Sputnik.
„Ove godine pronašli smo ostatke desetak slonova i tri drevna nosoroga, ali najzanimljiviji nalaz je bila gotovo cijela lobanja kavkaskog nosoroga“, istakao je vodeći istraživač Južnog naučnog centra Ruske akademije nauka, Vadim Titov.
Važnost ovog nalaza je što je lobanja mnogo bolje sačuvana od prethodno pronađene, što je veoma značajno, s obzirom na geološki period iz koga potiče, dodao je Titov. Prethodna koju je pronašao tim paleontologa u vulkanskom blatu pripadala je ženiki i bila je u jako lošem stanju.
Otkrivena lobanja potiče iz rane pleistocenske epohe i stara je između 1,2 do 1,4 miliona godina. Ima veliku kupolu sa rogom i duža je od jednog i po metra. Titov vjeruje da to znači da je ovaj nosorog bio dug oko četiri i po i visok oko tri metra.
Lobanja kavkaskog elasmoterijuma je dopremljena u Muzej u Azovu na konzervaciju i restauraciju.
(Nezavisne)