Predsjednik Urugvaja: Na sastanak sa Obamom ležerno i bez kravate

Kako sam Muhika kaže, njegova životna priča može biti odličan predložak za literarno djelo.

Kao ljevičar bio je zatvoren više od deset godina. Poznat je po tome što vozi Bubu, na sastanke ide u sandalama i živi na jednostavnoj farmi u predgrađu glaavnog grada Urugvaja.

Nedavno, njegova zemlja postala je prva u svijetu koja je legalizovala marihuanu, od uzgoja do konzumacije. Urugvaj je legalizovao i gej brakove tokom Muhikinog mandata. Muhika je kritikovao američku politiku u Bijeloj kući, u ponedjeljak. Ekonomist je Urugvaja proglasio za najbolju državu 2013. godine

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ukratko Muhika je politički svojeglavac, koji je prepun iznenađenja.

“Kad mislite da shvatate Muhiku, kada mislite da ga možete nekako odrediti, on će vas iznenaditi sa nečim potpuno drugačijim i novim, pa čak i kontradiktornim” kaže Pablo Brum, urugvajski pisac nove knjige na engleskom jeziku nazvana The Robin Hood Guerrillas: The Epic Journey of Uruguay's Tupamaros.

Muhika je odrastao u siromaštvu i nikad anije zavšio srednju školu. Kao mladić je bio inspirisan kubanskom revolucijom. Bio je jedan od osnivača urugvajskih Tupamarosa – urbanog gerila pokreta vođenog idejama marksističke filozofije..

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Brum kaže da je ta grupa bila inventivna i da ima reputaciju odvažnih avanturista.


Od zatvorenika do predsjednika

Muhika je bio zatvoren i i pobjegao je dvaput iz zatvora, prije nego što je smjšten u samicu, gdje je bio mučen. Kada je nakon nekoliko godina pušten, počeo je pokazivati strast prema politici.

Često ga nazivaju “ najsiromašniji predsjednik na svijetu”, iako je njegova imovina procijenjena na više od 300 hiljada dolara. Ljude je zamolio da ga zovu „pepe”, kaže da donira većinu svojih prihoda u humanitarne svrhe a zajedno sa svojom ženom je izabrao da živi na skromnoj farmi umjesto u predsjedničkoj palati.

Ali nije samo njegova ličnost pobudila globalni interes, već i politika koju sprovodi.Brum kaže da se to zove “ Muhika efekat”

“On je na neki način pop ikona”,” kaže Brum “Politčari, umjetnici, pisci, svi žele da budu sa Muhikom. To je vrlo neobično.”

Pod Muhikom, Urugvaj, je počeo da reguliše proizvodnju distribuciju i konzumaciju marihuane..

Muhika obećava da će izvući i pet zatovrenika iz Gantanama. A nedavno je ponudio da primi sirijske izbjeglice u većem broju.

On je saveznik  Kube i Venecuele, zemljama sa ljevičarskim liderima koji su u sukobu sa Amerikom već dugi niz godina.

Pa zašto se Muhika sastao sa Obamom u Bijeloj kući?

Džej Knar, istoričar koji intenzivno piše o američko-urugvajskim odnosima, kaže kako je Muhika jedan od brojnih pragmatičnih urugvajskih predsjednika.

“On također shvata da su najveća prijetnja bezbjednosti susjedi gigantski susjedi oko Urugvaja [Brazil i Argentina],  i on kao takvi, on traži dobro odnose sa SAD, prvenstveno” kaže Knar.

Knar kaže kako SAD imaju istorijski čvrste veze sa Urugvajem i žele da to tako i ostane.

I onda, eto tog Muhika efekta. Kako ističe Pablo Grum, Obami ne može naštetiti ako se uslika sa predsjednikom koji je popularniji od njega samog. Fotografija pokazuje u čemu je Muhika došao na sastanak u Bijelu kuću. U crnom odijelu i bijeloj košulji – ali bez kravate.

 

Za BUKU preveo i prilagodio Elvir Padalović

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije