Putuje svijetom sa svom svojom imovinom, koja stane u kofer, a preživljava razmjenjujući robu i usluge.
Sve je počelo prije dvadesetak godina, kada je odlučila napustiti posao psihoterapeuta i živjeti bez novca. Ovoj Njemici danas je život bez plate, kuće, kredita i novca sasvim uobičajen. Živi u različitim gradovima, odnosno ide od grada do grada u potrazi za poslom, a stanarinu otplaćuje radom u domaćinstvima koja je prihvate. U svijetu u kojem se sve mjeri novcem, na početku Hajdemari Švermer nije bilo nimalo jednostavno. Otkrila je to u razgovoru Business Insider.
Odustala četiri puta
Tokom Drugog svjetskog rata njena je porodica pobjegla iz Pruske. Otac joj je imao pržionicu kave, a kako mu je posao išao dobro, porodica je imala dadilju i vrtlara. U ratu je sve uništeno, a kasnije su obnovili posao i opet postali imućni. Švermer je nerviralo što su se cijeli život uvijek nekom trebali opravdavati, bilo da su bili bogati ili siromašni.
S vremenom su je okupirale misli o pronalasku načina života bez novca, te ju je to počelo fascinirati. Prvi korak koji je učinila bivša psihoterapeutkinja bilo je osnivanje udruge za razmjenu 1994. godine. Riječ je o prvoj takvoj udruzi u Njemačkoj, koja je djelovala na lokalnoj razini po principu da su mještani mogli razmjenjivati usluge poput čuvanja djece ili čišćenja kuća, u zamjenu za materijalna dobra.
– Primijetila sam da mi novac nedostaje sve manje i manje. Tada sam odlučila da mogu pokušati živjeti jednu godinu bez novca – prisjetila se Švermer kako je sve počelo.
Bez novca je pokušavala živjeti najmanje u četiri navrata, ali joj to ispočetka nije polazilo za rukom, sve dok joj prijatelj nije ponudio da mu na tri mjeseca čuva kuću. Tada je zapravo “zagrizla”, prodala svoj stan i ostavila samo najosnovnije stvari koje je mogla staviti u manji kofer. To je trebao biti eksperiment u trajanju od 12 mjeseci, no postao je novi način života u kojem Njemica uživa već 16 godina.
Novi način života
– Nisam se htjela vratiti natrag starom načinu života – kaže Švermer.
Porodica i prijatelji bili su ispočetka skeptični prema njenim idejama i neobičnom načinu života, no sada su na nju ponosni.
Ona se razvela od svog prvog i jedinog supruga prije 40 godina. Iz tog braka ima dvoje djece, koja su joj podarila troje unuka. Iako je ušla u sedamdesete godine života ne živi usporenim ritmom, a zarađenu penziju poklanja. U zamjenu za materijalna dobra porodicama koji je prime u dom održava vrtove i obavlja razne kućanske poslove, poput pranja prozora. Na prelazu iz jednog godišnjeg doba u drugo svu svoju odjeću, koju joj najčešće daruju prijatelji i obitelji kod kojih žive, daruje siromašnima.
– Vidim mnoga čuda u svakodnevnom životu. Na primjer, najprije pronađem hranu. Razmišljam o nekim stvarima i onda ih potom pronađem na ulici ili mi ljudi dođu i donesu baš njim – priča Njemica.
Vječni putnik
Na jednom mjestu ne zadržava se mnogo, otprilike nedjelju dana, a onda kreće dalje. Trenutno je zaokupljena promocijom dokumentaraca o svom životu. Putuje Europom i novac koji joj treba za kartu za voz jedini je koji prihvata.
– Ja sam nešto kao hodočasnik mira. Hodam od kuće do kuće i dijelim svoju filozofiju – kaže Švermer, ističući da su njeni prijatelji često isfrustrirani zbog njenog načina života, no ona ne odustaje. Odbila je mnoge pozive za duži ostanak u nekom domu, uključujući i onaj stalni.
– Ja kažem ne, jer ja to ne mogu. Osjećam da moram krenuti dalje. Moj posao je uvijek biti u svijetu među ljudima – zaključuje 70-godišnja Hajdemari Švermer.