Proteklog vikenda u Banjaluci, nezadovoljni građani banjalučkog naselja Mejdan / Obilićevo, ali i ostalih dijelova Banjaluke, odlučili su da izađu na banjalučku plažu kod Zelenog mosta, kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo novim regulacionim planom za pomenutu plažu. Brojne sportske manifestacije trajale su u nedjelju od 12 do 20 časova, a jedan od ciljeva okupljanja građana na Plaži bio je i potpisivanje peticije za izmjenu planiranog regulacionog plana. Potpisivanje peticije je pokrenuto jer postojeći regulacioni plan na mjestu današnje plaže, predviđa izgradnju sportskih objekata i parkinga.
Okupljanje i potpisivanje peticije organizovao je Savjet mjesne zajednice Obilićevo 2, u saradnji sa nevladinom organizacijom “Klub od 15 do 100”.
Druženje Banjalučana podržao je i Centar za zaštitu životne sredine, Udruženje oboljelih od hroničnih virusnih hepatitisa, koji su obezbijedili promotivni materijal – prezervative i letke. Podršku su dobili i od Eko pokreta Banja Luka.
Organizatori su istakli kako je ovaj projekat pokrenut zbog velikog interesovanja građana sa prostora ove mjesne zajednice, ali i mnogobrojnih kupača koji svakodnevno dolaze na ovu plažu sa područja cijelog grada.
“Najbitnije je naglasiti da organizatori nisu niti u jednoj političkoj partiji. Mi ovdje nismo ni radi kakve predizborne kampanje, mi smo ovdje srcem i ne damo plažu”, ističe predsjednik savjeta mjesne zajednice Obilićevo 2 Vanja Janča.
U intervjuu za BUKU, Janča objašnjava razloge za pokretanje jedne ovakve akcije
Zbog čega ste se odlučili na akciju, i to sad i cjelodnevnim aktivnostima na plaži kod Zelenog mosta u Banjaluci?
Nakon velikog nezadovoljstva građana i njihovog oštrog suprostavljanja regulacionom planu, odlučili smo da kroz sportsko-rekreativnu manifestaciju okupimo građane i pokažemo koliki je značaj te plaže za sve nas, a posebno za one mlađeg uzrasta. Kroz cjelodnevne aktivnosti organizovali smo upoznavanje građana sa regulacionim planom za pomenutu plažu i potpisivanje peticije za njegovu izmjenu.
Šta predviđa novi regulacioni plan na lokaciji plaže?
Regulacionim planom predviđena je gradnja duplih terena za odbojku i košarku i objekta od 300 kvadrata, što bi značilo rušenje dječijih igrališta, uništavanje zelenila i sječu drveća.
Da li su građani Banjaluke učestvovali u javnim raspravama kada je riječ o tom regulacionom planu za lokaciju Plaže?
Upravo i jeste najveći problem što javna rasprava nije ni održana i što mještani nisu znali da će doći do izmjena regulacionog plana, niti ih je iko o tome obavijestio sve donedavno, kada su geometri već došli da mjere plažu.
Portparol administrativne službe grada gdin Milenko Šajic je izjavio kako ne vidi razlog za Vaša okupljanja i negodovanja, jer ni do kakve gradnje neće doći. Kakav je Vaš komentar?
Mislim da je izjava gospodina Šajića nepotpuna i da nije argumentovana. Ako gdin Šajić ne vidi razlog, neka pogleda u regulacioni plan koji jasno predviđa gradnju, a i “oznaku” koju su geometri ostavili za sobom na plaži. Dok se taj plan ne izmijeni, naš stav ostaje isti.
Da prenesemo čitav slučaj na jednu višu razinu, kako ste Vi, kao predsjednik Savjeta jedne mjesne zajednice u Banjaluci, zadovoljni načinom na koji se Banjaluka razvija?
Na to ću Vam dati odgovor u pogledu odnosa unutar lokalnih zajednica. Na osnovu činjenica o katastrofalnoj komunikaciji između gradske uprave i lokalnih zajednica, zaobilaženju liste prioriteta mjesnih zajednica, te totalno centralizovanoj vlasti, koja u ovom slučaju upravlja sa preko pedeset mjesnih zajednica, te statusu pravnog lica koje su mjesne zajednice izgubile, a što se trenutno kosi sa Evropskom poveljom, slikovito prikazano, razvoj Banjaluke predstavlja zeca koji trči unazad.
Vezani tekst : Banjaluka ne smije ostati bez zelenih površina