KAKO JE USPJELA KANADA: Od poljoprivredne zemlje do ekonomske supersile

 

Od uglavnom poljoprivredne zemlje, razvili su se u modernu ekonomiju baziranu na uslugama, industriji i iskorištavanju prirodnih bogatstava poput nafte.

Danas je Kanada jedno od deset najvećih svjetskih gospodarstava, a dio je skupine G7 vodećih industrijskih zemalja sa SAD-om, Njemačkom, Velikom Britanijom, Italijom, Francuskom i Japanom.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Od Drugog svjetskog rata impresivan rast sektora proizvodnje, rudarstva i usluga transformirao je zemlju – odmaknuli su se od poljoprivredne i postali moderna ekonomija bazirana na industriji i uslugama.

 

Velike naftne rezerve i bliski odnosi sa SAD-om

 

 

Kanada ima velik sektor nafte i prirodnog plina – sada je treća zemlja na svijetu u dokazanim rezervama nafte iza Venezuele i Saudijske Arabije i sedmi je najveći svjetski proizvođač.

 

 

 

Sporazum o slobodnoj trgovini između Kanade i SAD-a iz 1989. i Sporazum o slobodnoj trgovini iz 1994. (koji uključuje i Meksiko) dramatično je povećavao trgovinsku i gospodarsku integraciju SAD-a i Kanade.

 

Kanada i SAD imaju trgovinsku razmjenu u iznosu većem od 680 milijardi dolara. Više od tri četvrtine kanadskog robnog izvoza namijenjeno je SAD-u. Kanada je najveći strani dobavljač energije za SAD, uključujući naftu, prirodni plin i električnu energiju.

Kanadska ekonomija bazira se na uslugama, industriji i iskorištavanju prirodnih resursa.

 

Uslužne djelatnosti zapošljavaju najveći dio radne snage u područjima poput prijevoza, obrazovanja, zdravstvene zaštite, građevinarstva, bankarstva, komunikacija, maloprodaje, turizma i javnom sektoru. Više od 75 % zaposlenih Kanađana radi u uslužnim djelatnostima.

 

Stopa nezaposlenosti

 Industrijska revolucija krajem 19. i početkom 20. stoljeća dovela je do snažnog razvoja proizvodnog sektora. Razvijaju se papirna industrija, tekstilna industrija, čeličane, kemijska i mesna industrija…

 

 Poljoprivreda, koja više nema značaj kakav je nekad imala, prisutna je u pokrajinama Alberta, Saskatchewan i Manitoba, a bazira se na uzgoju usjeva poput pšenice, kukuruza i uljarica te na stočarstvu.

S obzirom na obilje prirodnih resursa i visoko kvalificiranu radnu snagu, Kanada je imala solidan gospodarski rast od 1993. do 2007. godine.

 

 

 

Stopa zaposlenosti

 

 Svjetska ekonomska kriza 2007.-2008. gurnula je kanadsko gospodarstvo u oštru recesiju krajem 2008. pa su 2009. imali prvi fiskalni deficit nakon 12 godina suficita.

Kanadska ekonomija prošle godine imala je solidan rast, od 3 posto, no većina analitičara predviđa da će se ove godine rast usporiti na oko 2 posto.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije